ПОВРАЋАЈ ШКОЛАРИНЕ И ИЗМЕНЕ У ПЛАНУ ПРЕДАВАЊА Шта студенти треба да знају?
Како ће се завршити академска година, какав је план предавања и да ли постоји план за надокнаду, јесте тема која занима читаву Србију.
Поред тога, студенте занима и како изгледа процедура око враћања 50 одсто школарине.
Новинар Курир телевизије Павле Ивковић овог јутра посетио је Министарство просвете и разговарао с помоћником министарке Александром Јовићем.
- Када говоримо о изменама и допунама закона о високом образовању која је ступила на снагу 14. марта, предвиђа нам да сваки студент који се сам финансира на високошколским установама чији је оснивач Република Србија, има право на повраћај 50 одсто школарине које је уплатио на основу први пут уписане године, односно први пут уписаних предмета - рекао је Јовић. - Ми рачунамо да ће велики број самофинансирајућих студената испунити овај услов и да ће имати право на повраћај 50 одсто школарине.
Како додаје, оно што је битно јесте да се студенти не пријављају за ово право, оно им припада по закону, а високошколске установе су те које ће обавестити о томе који студент има право на повраћај.
- Радићемо два пресека ове школске године, погледаћемо који део школарине су уплатили до 28. фебруара ове године и имаће право на повраћај 50 одсто тог износа који су уплатили, а који се односи на први пут уписане предмете. Оно што је битно јесте да студенти пријаве за студентске картице, зато што ће поврат ићи преко рачуна који су везани управо за студентске картице - напомиње.
Осврнуо се и на актуелну академску годину која је због блокада под великим знаком питања.
- Можемо да кажемо да ова година још није пропала, међутим, све мање је времена, ближимо се оном термину када неће моћи да се све надокнади на начин који је то предвиђен акредитацијом студијских програма. Оно што је пропуштено у првом семестру, када погледате колико траје други семестар, то је 15 недеља, када погледате број испитних рокова који је неопходан, ми смо већ у недељама које не дозвољавају да физички све завршимо до 1. октобра, већ је неопходно да уведемо и одређена прилагођавања, односно радне суботе, а свако даље одлагање после тог 15. априла нас уводи у проблем да нећемо угрозити само ову академску годину, већ и следећу - упозорава.