СТАРИ СЛОВАЧКИ РЕЦЕПТ ЗА СЛАСНЕ КНЕДЛЕ За надлацке се вреди потрудити, уживаћете у укусу
Наше баке којима су комшинице Словакиње, нарочито оне из Срема, пренеле рецепт за надлацке, често су их спремале, на општу радост целе куће.
У различитим варијантама и под нешто другачијим називима јављају се и у чешкој, мађарској, аустријској и немачкој кухињи.
Састојци Количина
Брашно по потреби
Вода 1 л
Млеко 1 дл
Квасац 2 коцкице
Шећер 2 кашике
Јаје 1
Со 1 кашичица
Како припремити
Замесити тесто и оставити да порасте. Кад порасте, разваљајте оклагијом и растањите. Потом модлом или чашом направите кружне облике, као за крофне. И њих треба мало оставити да се "одморе". Након тога их поређајте у шерпу или дубоки тигањ који претходно треба премазати машћу или уљем. Додајте воде тек толико да их покрије. Поклопите и кувајте док вода не испари. Е, а ту је највећа цака... Важно је да се поклопац никако не отвара током кувања, саветују домаћице. Зато је најбоље одабрати провидан, како бисте имали увид у оно што се дешава. Нема ту јачине ватре, окретања, провиривања... Једноставно, лоптице треба да зацврче или замиришу, тад ћете знати да су готове. Обично им треба двадесетак минута на тихој ватри. Када се скувају, склоните их са шпорета, али не скидајте поклопац одмах, да тесто не би "пало" и да уместо лоптица не бисте добили летеће тањире.
Најлепша и најоригиналнија је слатка варијанта. Уваљајте надлацке у млевени мак, на којем не треба да штедите ако желите неодољиву посластицу. Можете додати и шећер. Некад се посипају и млевеним орасима. Ако више волите слано, онда преко њих нарендајте сир док су још топле. Данас постоје и модернији "модели", са разним кремовима, намазима, чак и са месом, па пустите машти на вољу.