overcast clouds
10°C
02.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

"Woke" култура у Србији: Подршка или циљ протестима?

28.03.2025. 09:42 10:13
Пише:
Извор:
Mediji/b92.net
Protest
Фото: TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ

Иако наизглед на мала врата, "woke" култура врло брзо улази и постаје свеприсутна у савременом друштву. Шта уопште значи "woke" покрет и одакле он у Србији?

Термин "woke" (воук) долази из афро-америчког сленга и означава стање свести о расизму и друштвеним неједнакостима.  Реч у буквалном преводу значи "пробуђен". Да ли вам се чини да је све више "пробуђених" на улицама? Како би ближе објаснили о чему се ради, овај термин, покрет или, како неки кажу, култура која се сада шири као зараза по Србији и идентификује са "борбом за правду" ставићемо у контекст тренутних дешавања у друштву.

Како је уопште дошло до тога? Врло једноставно. Наиме, "woke" покрет се односи на свест и осетљивост према друштвеним неправдама, расизму, сексизму, хомофобији, трансфобији и другим облицима дискриминације. Ми је данас у Србији идентификујемо у најширем смислу који подразумева борбу против друштвене неправде. Ипак, никако не смемо изгубити из вида политичку димензију овог покрета који покушава да преплави Србију и који се месецима уназад суптилно интегрише у протесте, али врло дозирано и опрезно, јер је у свом изворном облику, огољен, де факто неприхватљив за српски традиционални кодекс.

Како изгледа "woke" у свакодневном животу? Роднонеутрални тоалети којих је све више, кафићи са истакнутим ЛГБТ заставама, телевизијске емисије у којима су представљене готово све мањине, само су неки од начина на које се "woke" култура свакодневно манифестује. Признаћете, ипак неприхватљиво за Србију, па чак и за метрополе какви су Београд и Нови Сад. Међутим, захваљујићи друштвеним мрежама "woke" култура се шири невиђеном брзином, улази у све сфере друштва нудећи платформу за изражавање искустава и борбу против дискриминације. Кроз суптилне, иако често рогобатне промене у језику и увођење нових термина, покушава се створити инклузивно друштво у којем нема вређања и дискриминације. Омладина пошто је веома активна на друштвеним мрежама, постаје носилац промена, учествујући у демонстрацијама и залажући се за правду  и равноправност. Да ли су то којим случајем вредности за које се превасходно залажу студенти, а у томе их подржавају ИТ-стучњаци, просветари, адвокати, као и многи други који су "освешћени" и "пробуђени" и желе да кажу "доста је". Доста чега? Породичних вредности? Традиције? Народног језика и литературе? Богослужења? Чега доста?

Критичари широм света сматрају да "woke" култура ставља јак акценат на друштвена питања уместо на економске проблеме и тако занемарује друге аспекте друштва. На тај начин "wоке" култура представља скривену опасност која подрива темеље западне цивилизације. Уколико узмемо у обзир да је актуелни председник Америке Доналд Трамп јасно рекао "НЕ" "woke" покрету, односно његова противкандидаткиња Камала Харис гласно подржала синтагму "сви морају да буду пробуђени", јасно је да овај покрет осваја и поларизује и америчко друштво. Ипак, традиционална друштва попут нашег теже је освојити, али их је лако поларизовати и направити раздор међу грађанима. Данас имамо јасну слику поларизације на друштвеној сцени Србије. "Woke" покрет успева у ономе у чему многе обавештајне службе нису. Многобројни предводници протеста у Србији поступају по агенди "wоке" покрета који на суптилан начин осваја присталице – свакога погађа тамо где је најрањивији и идеолошки нуди оно што му прија. Нешто попут секте. 

С друге стране, имате децу која су устала и шетају улицама, носе иконе и српске заставе, јасно се дистанцирајући од тих "пробуђених", али немају своје представнике, те тако следе "wоке" вође и врше деструкцију ионако разореног просветног система. Јер јасно је, ако желиш једно друштво да уништиш, уништи му децу, омладину. Е то "woke" покрет управо ради. Једне је придобио и они их помно следе уносећи нове вредности које нису у складу са српским, традиционалним и православним, а друге придобија тако што од њих ствара хомогену масу која саботира одлазак у школе, виче "пумпај" испред образовних установа и мисли да ће тако нешто да промени. На боље. Само је питање коме ће бити боље? "Пробуђеној" мањини, или српском народу? Наша деца су по ко зна који пут инструмент за остварење туђих циљева, овога пута циљева "пробуђене" мањине, "woke" покрета, некога ко презире све што је српско, традиционално, нормално. На нама је да одлучимо да ли ћемо да индиректно ширимо "wоке" идеологију, или ћемо да чувамо породичну Србију.
 

Извор:
Mediji/b92.net
Пише:
Пошаљите коментар