clear sky
18°C
21.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ФИЦО ЗАПРЕТИО ВЕТОМ: Словачка неће подржати нове санкције Русији ако угрозе мировни процес!

20.03.2025. 12:21 12:23
Пише:
Извор:
Дневник/ Танјуг
фицо
Фото: TANJUG/ AP Photo/Jose Luis Magana, File

БРАТИСЛАВА: Словачка би могла да стави вето на додатне санкције Европске уније против Русије, ако буде проценила да ће оне поткопати мировни процес у вези са окончањем рата у Украјини, изјавио је данас словачки премијер Роберт Фицо.

Фицо је на састанку парламентарног одбора за европска питања пре одласка на самит Европског савета који се данас одржава у Бриселу поновио став своје владе да одбија да пошаље војну помоћ Украјини, пренео је ТАСР. 

Он је додао да Словачка подржава улазак Украјине у ЕУ под условом да испуни редовне услове, као и да сматра веома опасним за имиџ ЕУ ако она остане једина "која жели да се бори".

"Практично нико више не жели да се бори... Само постоје земље ЕУ које стално покрећу питање оружја", рекао је он. 

Фицо је рекао да ЕУ мора да се залаже за мир у Украјини, и да ће Словачка покушати да ову поруку уврсти у закључке самита.

Истакао је да словачка влада никада више неће донирати оружје Украјини. 

"Спремни смо да сарађујемо само на комерцијалној основи", рекао је он и додао да је Словачка спремна да настави са пружањем хуманитарне помоћи.

Према речима словачког премијера, постоји "велики апетит" да се ствари које представљају претњу, као што је нуклеарни програм, уврсте у пакете санкција. 

"Ако на покушај даљих санкција гледамо као на нешто што би могло да угрози мировни процес, спремни смо да уложимо вето, у томе нема ништа лоше", казао је Фицо.

Додао је да сматра да мировне мисије не би требало да долазе у Украјину док се не договори мир, као и да не подржава идеју да словачки војници учествују у таквим мисијама, које би по његовим речима требало да буду састављене само од земаља које нису суседи Украјине или Русије. 

"Словачка није заинтересована за овакву мисију", казао је Фицо.

Извор:
Дневник/ Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар