У НОВОСАДСКЕ АМБУЛАНТЕ СВЕ ВИШЕ СТИЖУ ДЕЦА СА "ШАКА-УСТА-СТОПАЛА" БОЛЕШЋУ! Прати је несносна главобоља, деца не могу да једу, а ово су СВИ симптоми- Не заобилази ни старије!
У новосадским дечјим амбулантама, и приватним и државним, дошло је пораста броја пацијената са симптомима болести "шака-уста-стопала". Уплашени родитељи, који се до сада нису сусрели са овом заразном инфекцијом, одахну када сазнају да болест пролази брже него друге инфекције, али пре тога прођу следеће симптоме које вам доносимо у наставку текста.
Болест шака-уста-стопала је блага, заразна вирусна инфекција честа код мале деце (што не значи да може да заобиђе одрасле, код којих може да прође и без симптома), а најчешће је узрокована коксаки вирусом. Највише се јавља код деце млађе од седам година, а преноси се секретом из носа и капљично (пљувачком, кијањем или кашљањем).
Како лекари истичу, не постоји специфичан третман за ову болест. Међутим, често прање руку и избегавање блиског контакта са људима који имају болест шака-уста-стопало могу помоћи у смањењу ризика од инфекције вашег детета.
Како препознати болест?
Деца, а неретко и одрасли, могу имати све симптоме или само неке од њих, који укључују: грозницу, бол у грлу, мучнину, болне пликове на језику, десни и унутрашњој страни образа, али и осип на длановима, табанима, устима и понекад задњици.
У зависности од боје коже, осип може бити црвен, бео, сив или само као ситне квржице. Деца управо због тих пликова не могу да једу, па долази и до губитка апетита. Ако се осип појави на табанима, често не могу ни да ходају, јер кораци знају да буду болни.
Ову болест прате благи симптоми неколико дана. Позовите лекара ако је ваше дете млађе од шест месеци, има ослабљен имуни систем, или ако има ране у устима или грлобољу. Позовите и свог лекара ако се симптоми вашег детета не побољшају након 10 дана.