clear sky
14°C
09.03.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

СВЕТСКЕ ЦЕНЕ ХРАНЕ У ФЕБРУАРУ ПОРАСЛЕ Осетићете горчину кад видите ко је РЕКОРДЕР ПО ПОСКУПЉЕЊУ

08.03.2025. 11:13 11:22
Пише:
Извор:
Дневник
цене
Фото: Дневник

Светске цене хране су у фебруару порасле у односу на јануарске вредности, посебно цене шећера, које су скочиле за 6,6 одсто, објавила је данас Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО).

Вредност индекса светских цена прехрамбених производа (ФФПИ) за фебруар износи 127,1 поен, што представља пораст за 1,6 одсто у односу на јануар, наводи ФАО. 

Резултат је последица месечног раста вредности индекса у категоријама шећера, млечних производа, биљних уља и житарица, уз незнатни пад цена меса. Индекс цена шећера је месечно порастао за 6,6 одсто на 118,5 поена, пошто су тржишта забринута због смањених глобалних залиха у сезони 2024/25, као и због слабијих изгледа за производњу у Индији и усеве у Бразилу. Цене шећера су, ипак, за 15,8 одсто ниже него у истом месецу лане.

Просечна вредност индекса цена млечних производа је у фебруару месечно порасла за четири одсто на 148,7 поена, док међугодишњи раст износи 23,2 одсто. Месечна поскупљења су забележена у свим категоријама млечних производа. Вредност индекса цена биљних уља је у фебруару месечно порасла за два одсто на 156 поена, тако да су оне чак за 29,1 одсто више него у истом месецу лане. Повећање индекса је подстакнуто већим котацијама палминог, сојиног и сунцокретовог уља, као и уља репице.

Цене житарица су на месечном нивоу благо порасле за 0,7 одсто на 112,6 поена, подстакнуте растом цена пшенице и кукуруза, док су на међугодишњем нивоу ниже за 1,2 одсто. Индекс цена меса је међумесечно незнатно пао за 0,1 одсто на 118 поена, што је истовремено за 4,8 одсто више него у истом месецу прошле године. Укупна вредност индекса светских цена прехрамбених производа (ФФПИ) за фебруар је порасла за 8,2 одсто међугодишње, али је, истовремено, за 20,7 одсто мања у односу на врхунац из марта 2022. године, додаје се у извештају на веб страници ФАО.

Е. Д.

Извор:
Дневник
Пише:
Пошаљите коментар