У ПОНЕДЕЉАК ШТРАЈК Стаје 11 највећих аеродрома у Немачкој ПОЛА МИЛИОНА ПУТНИКА БИЋЕ ПОГОЂЕНО ОВОМ ОДЛУКОМ
Путници који планирају да лете са немачких аеродрома у понедељак, 10. март суочиће се са озбиљним поремећајима у авио-саобраћају, јер ће радници у јавном сектору и земаљском опслуживању ступити у масовни штрајк.
Очекује се да ће више од пола милиона путника бити погођено, док ће више од 3.400 летова бити отказано широм земље.
Који аеродроми су погођени?
Штрајк, који организује синдикат Верди, обухвата неке од највећих немачких аеродрома, укључујући Франкфурт и Минхен, који су међу најпрометнијима у Европи. Такође, штрајком су погођени аеродроми у Келну/Бону, Диселдорфу, Дортмунду, Хановеру, Бремену, Хамбургу, Берлину и Лајпцигу-Хале. Берлин/Бранденбург аеродром већ је најавио да ће комплетан саобраћај бити обустављен у понедељак, 10. март.
Шта путници могу да очекују?
Аеродром у Франкфурту, који је највеће ваздушно чвориште у земљи, већ је упозорио да у понедељак, 10. март неће бити полазака и саветовао путнике да не долазе на аеродром. Око 23.000 запослених у земаљским службама широм Немачке учествује у штрајку, што значи да ће услуге попут пријаве путника, руковања пртљагом и опслуживања авиона бити озбиљно угрожене.
Путницима се саветује да пре пута провере статус свог лета на званичним сајтовима авио-компанија и аеродрома, јер су кашњења и отказивања неизбежни.
Утицај на међународне летове и конекције
Путници који лете из других делова света и преседају на немачким аеродромима требало би да буду посебно опрезни. Многи летови ће бити отказани или преусмерени на друге европске аеродроме. Авио-компаније попут Lufthanse, Ryanaira и EasyJeta већ су најавиле значајне поремећаје у свом саобраћају.
Савети за путнике:
Проверите статус лета код авио-компаније пре поласка на аеродром.
Ако имате преседање у Немачкој, проверите алтернативе и могуће промене рута.
Контактирајте своју авио-компанију због опција рефундације или преусмеравања лета.
Разлог штрајка и захтеви синдиката
Синдикат Верди организовао је овај „штрајк упозорења“ након неуспелог другог круга преговора о платама за раднике у јавном сектору. Синдикат захтева повећање плата од 8%, односно најмање 350 евра месечно, веће бонусе и три додатна слободна дана.
С друге стране, послодавци су одбили ове захтеве као финансијски неодрживе, што је довело до ескалације штрајкова. Поред радника на аеродромима, штрајку су се придружили и запослени у здравству и предшколском образовању, додатно отежавајући ситуацију у јавним службама.
Реакције авио-компанија и путника
Авио-компаније су покушале да пронађу алтернативна решења за путнике, али су могућности ограничене. Lufthansa и друге велике авио-компаније нуде опције премештања летова или рефундације, али путници пријављују дуга чекања на корисничке службе. Многи су изразили незадовољство на друштвеним мрежама, док туристичке агенције бележе повећан број упита о променама планова путовања.
Дугорочније последице штрајка
Питање је колико ће учестали штрајкови утицати на углед немачких аеродрома. Ако се штрајкови наставе, постоји могућност да путници почну да избегавају преседања у Немачкој и траже алтернативне руте кроз Амстердам, Париз или Беч. Економисти упозоравају да би дуготрајни прекиди могли утицати на пословна путовања и туризам у земљи.
Иако штрајкови нису директно повезани са безбедносним ризицима, аеродроми су појачали обезбеђење како би спречили гужве и могуће инциденте. Путници се упозоравају да буду спремни на дуга чекања и да на аеродроме долазе само ако је то неопходно.
Иако је овај штрајк ограничен на 24 сата, последице ће се осећати и наредних дана, јер ће авио-компаније и аеродроми покушати да реорганизују летове и смање кашњења. Нови круг преговора између синдиката и послодаваца планиран је за наредну седмицу, али још увек нема назнака да ће се брзо постићи договор.
Путницима се саветује да буду спремни на додатна кашњења и поремећаје у авио-саобраћају, јер би у случају неуспешних преговора могло доћи до нових штрајкова у наредним недељама.
(Aero.rs)