light rain
4°C
25.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО) ДАНАК КЛИМАТСКИХ ПРОМЕНА Нестало милијарде тона глечера, ускоро би АЛПИ МОГЛИ ДА ОСТАНУ БЕЗ ЛЕДА

24.02.2025. 21:43 21:55
Пише:
Извор:
eupravozato.mondo.rs
топљење
Фото: Tanjug (AP Photo/Matthias Schrader, File)

Климатске промене убрзавају топљење планинских глечера широм света, стоји у новој обимној студији која је открила да се скупљају двоструко брже него почетком 2000-их.

Глечери широм света су губили лед брзином од око 255 милијарди тона годишње од 2000. до 2011. године, али се та бројка повећала на око 346 милијарди тона годишње током наредне деценије, наводи се у студији објављеној у часопису "Натуре".

Током последњих неколико година, топљење је постало још брже, тако да су само 2023. изгубљене рекордне 604 милијарде тона леда.

Студија се ослањала на налазе који су укључили 233 процене промена тежине глечера.

Како је закључено, од 2000. године, светски глечери изгубили су више од 7 билиона тона леда.

"Оно чега би људи требало да буду свесни, а можда и забринути, јесте да се глечери заиста повлаче и нестају, баш као што смо предвидели. Брзина топљења се изгледа убрзава", рекао је Вилијам Колган, глациолог из Геолошког завода Данске и Гренланда и један од око 60 аутора студије.

Где се глечери најбрже топе?

Глечери на Аљасци топе се најбрже од свих 19 проучаваних региона, губећи око 67 милијарди тона леда годишње, што доприноси највећем укупном губитку леда, наводи се у студији.

У последње 24 године, глечери у централној Европи изгубили су највећи проценат леда од свих региона – сада су 39% мањи него што су били 2000. године. Колган је рекао да га највише брину Алпи јер су "повишене летње температуре тешко погодиле овај планински венац".

Научници су пре петнаест година највише страховали за глечере у Андима и Патагонији, али су се Алпи смањили тако брзо да би могли потпуно да нестану, рекао је Колган.

glečer
Фото: Tanjug (AP Photo/Becky Bohrer, File)

"Глечери су аполитични и непристрасни сведоци климатских промена, а њихов нестанак јасно показује убрзано загревање", навела је је Гвен Флауерс, професорка геонаука на Универзитету Сајмон Фрејзер у Канади, која није била део истраживачког тима.

Научник за проучавање леда са Универзитета Колорадо, Тед Скамбос, који такође није био део студије, рекао је да су се глечери у прошлости смањивали и расли из локалних, добро познатих разлога који нису повезани са климатским променама.

Оно што се сада дешава је другачије.

"То је последица повећања гасова са ефектом стаклене баште, директно изазваних сагоревањем угља, нафте и природног гаса. ... Ниједна реторика, твит или саопштење то неће променити", додао је.

Скамбос, Флауерс и други независни научници описали су процену као озбиљну и тачну, али не изненађујућу.

Колган је истакао да многа места – попут оних на западу САД – тренутно имају користи од додатне воде, али да ће она ускоро нестати јер ће глечери прећи тачку после које нема повратка.

alpi
Фото: Tanjug (AP Photo/Matthias Schrader, File)

Топљење глечера доприноси порасту нивоа мора више него губитак леда на Гренланду или Антарктику. Једино топљење и ширење воде због пораста температуре има већи утицај на ниво мора, наведено је у раду.

Укупна стопа губитка глечера слична је, или можда нешто мања, од оне утврђене ранијим, мање опсежним студијама.

Међутим, ново истраживање ће вероватно довести до још суморнијих прогноза.

"Ако губите 5,5% глобалног волумена леда за нешто више од 20 година, јасно је да то није одрживо. То ће вас стићи кад-тад", рекао је Колган.

"Више од 600 милијарди тона изгубљеног леда у 2023. години сада звучи невероватно, али би могло деловати сасвим нормално за 10 година", рекао је Колган и закључио: "Планински глечери као целина могу веома брзо да пређу у фазу у којој ће доћи до масовног губитка леда".

Извор:
eupravozato.mondo.rs
Пише:
Пошаљите коментар
ПРЕТИ НАМ КЛИМАТСКА БОМБА?  Да ли ће топљење леда активирати  скривене вулкане Антарктика
a

ПРЕТИ НАМ КЛИМАТСКА БОМБА?  Да ли ће топљење леда активирати  скривене вулкане Антарктика

06.01.2025. 17:23 17:47