И СА НЕПУНИМ РАДНИМ ВРЕМЕНОМ МОЖЕТЕ ИМАТИ ПУН РАДНИ СТАЖ: Само у ОВОМ случају можете тако да прођете, за остале важе друга правила
Пензионери који раде морају радити две године да би могли затражити нови обрачун пензије са додатном годином стажа.
Одредбе Закона о пензијском осигурању (ЗОМО) није увек лако протумачити.
Године рада са непуним радним временом у Хрватској се рачунају као да сте радили пуно радно време, али само као „период“ како бисте испунили услов за пензију. У осталим случајевима, рад са непуним радним временом прерачунаваће се у зависности од броја сати.
С друге стране, пензионери који раде морају радити две године да би могли затражити нови обрачун пензије са додатном годином стажа. Притом, није могуће прећи из превремене у старосну пензију, кажу из Пензијског за Penzija.rs.
Одредбе Закона о пензијском осигурању (ЗОМО) није увек лако протумачити. Међу њима је и она о раду са непуним радним временом и стажом за пензију. Да ли ће особа која ради са непуним радним временом остварити исти стаж као особа која је радила са пуним радним временом, објаснили су из Завода за пензијско осигурање.
Само када је то потребно као услов за пензију
Наиме, према Закону о пензијском осигурању, период запослења са непуним радним временом изједначава се са пуним радним временом када је то потребно да би се стекли услови за пензију. Поједностављено, ако сте радили неколико година по два или четири сата дневно, а те су вам године потребне да бисте стекли услов за пензију, оне ће вам се рачунати као да сте радили пуно радно време. Другим речима, таква година рада биће једнака години стажа, али само као период који се узима у обзир при стицању услова за пензију.
То се, дакле, не односи на рачунање самог стажа у непуном радном времену, већ на рад са непуним радним временом који се рачуна као период проведен у осигурању само при стицању права на пензију. Притом се износ припадајуће пензије рачуна на основу стварног стажа осигурања, односно онолико колико сте заиста радили.
Стаж осигурања прерачунава се у сате рада
- Из наведеног упита произлази да се период запослења са непуним радним временом изједначава са пуним радним временом само ради испуњења услова пензијског стажа приликом остваривања права на старосну пензију, превремену старосну пензију, професионалну рехабилитацију, инвалидску пензију и породичну пензију - кажу из ПИО фонда.
Тако је када се посматра „пензијски“ стаж, односно стаж потребан као услов за одлазак у пензију. Стаж осигурања је нешто друго. У стаж осигурања, на основу којег се остварују права из пензијског осигурања, рачуна се и период проведен у запослењу са непуним радним временом.
Међутим, стаж се рачуна у трајању које одговара укупном броју сати рада оствареног за поједине године, обрачунатих на пуно радно време. На пример, рад од једног сата дневно током једне године не рачуна се као година стажа, већ износи 45 дана. Рад од четири сата дневно доноси шест месеци стажа у години, и слично.
Одредба се не односи на пензионере који раде
- Наведена правна норма не односи се на рачунање стажа у непуном радном времену, већ на период рада са непуним радним временом који се рачуна као период проведен у осигурању само при стицању права на пензију у складу са одредбама ЗОМО-а. Притом се износ припадајуће пензије рачуна на основу стварног стажа осигурања, како је прописано ставом 3. члана 27. ЗОМО-а - закључују из Пензијског о разлици између стажа за остваривање права на пензију и стажа на основу којег се та пензија обрачунава.
Иста одредба не примењује се у случају рада уз пензију до половине радног времена. Пензионери након две године рада уз пензију могу тражити нови обрачун пензије и на основу њега добити додатну годину стажа. Међутим, одредба о рачунању периода рада, без обзира на сатницу, примењује се само на раднике када испуњавају услове за пензију, али не и на пензионере.
Другим речима, пензионерима се две године рада рачунају као једна ако су радили четири сата дневно. Ако је пензионер радио, на пример, два сата дневно, неће након две године таквог рада стећи додатну годину стажа као услов за поновни обрачун пензије. Наиме, ове одредбе не могу се применити након пензионисања, већ само пре стицања услова за пензију, појаснили су из ПИО фонда.