ПОСЛЕ УДЕСА ДОЛАЗИ ТРАУМА Агенција за безбедност саобраћаја покренула сајт за бесплатну психолошку подршку
У оквиру пројекта пружања психолошке подршке жртвама саобраћајних незгода, Агенција за безбедност саобраћаја (АБС) представила је данас нови веб-сајт с циљем пружања психолошке подршке жртвама саобраћајних незгода, као и члановима породица настрадалих, повређених и очевицима, преноси Танјуг.
Како се наводи у саопштењу АБС, осим физичких повреда, саобраћајне незгоде често остављају дубоке психолошке последице на жртве и њихове ближње, а истраживања показују да значајан број особа након незгоде развије акутне стресне реакције, анксиозност или посттрауматски стресни поремећај.
„Препознајући потребу за системском подршком, Агенција за безбедност саобраћаја је успоставила свеобухватан програм бесплатне психолошке помоћи који укључује рад стручњака, кол-центра и од данас – новог веб-сајта. Сајт је осмишљен тако да омогући лак приступ информацијама и учини процес добијања помоћи једноставнијим и ефикаснијим”, наведено је у саопштењу.
Сајт садржи детаљне информације о услугама психолошке подршке, упутства како потражити помоћ и заказати разговор са стручњацима, контакт податке бесплатне СОС линије за хитну психолошку подршку (0800-085-087), савете за превазилажење стреса и трауме након саобраћајне незгоде, као и корисне ресурсе и линкове ка додатним облицима подршке.
Како је наведено, поред бесплатне СОС линије и новог сајта за пружање психолошке подршке жртвама саобраћајних незгода, Агенција за безбедност саобраћаја, у циљу унапређења подршке жртвама саобраћајних незгода и професионалцима који су први на месту саобраћајне незгоде, реализовала је и обуке за припаднике саобраћајне полиције и хитне медицинске помоћи, јер је подршка професионалцима који се свакодневно сусрећу са оваквим изазовима изузетно важна.
„На обукама учесници су се упознали са темама као што су психолошке последице саобраћајних незгода, начин комуникације са жртвама и њиховим породицама, техникама саопштавања лоших вести, као и стратегијама за превенцију последица хроничног стреса код професионалаца”, саопштено је из те Агенције.
Пројекат пружања бесплатне психолошке подршке жртвама саобраћајних незгода и учесницима у саобраћајним незгодама, Агенција за безбедност саобраћаја реализује у сарадњи са Друштвом психолога Србије, Министарством унутрашњих послова и Удружењем родитеља деце страдале у саобраћају.