ТЕОЛОГ ИМА ОБЈАШЊЕЊЕ- ДВА РОЂЕНА БРАТА НЕ МОГУ ДА ОЖЕНЕ ДВЕ РОЂЕНЕ СЕСТРЕ Ово је велика препрека у СПЦ, ево каква су правила у КАТОЛИЧКОЈ
Вест о свештенику који је дао благослов Српкињи да се уда за брата изазвала је бројне полемике. Колико је овакав црквени брак дозвољен у оквиру црквених правила, како се одређује степен крвног сродства и шта каже црквена пракса?
Свештеник је тада лаичку ширу јавност изненадио и објашњењем зашто тај конкретан случај није био инцест јер у црквени брак могу да ступе и побочни сродници чак и ако су им чукундеде биле у сродству, то је осми степен сродства.
О томе је говорио и телог Небојша Лазић који је објаснио и зашто, рецимо, муж не може да буде крштени кум својој жени, а навео је и једну занимљивост да два рођена брата не могу да се ожене двема рођеним сестрама црквеним браком па је објаснио и зашто - реч је о друштвеним разлозима, рецимо, да би један од та два брака, уколико не буде успешан, могао као трула јабука да поквари и онај други.
Наша православна црква верницима не дозвољава више од 4 црквена брака, не може да се ступи у нови брак уколико не постоји црквени развод претходног црквеног брака. Такође, ако се муж и жена разведу, жена не може бити с кумом, као што ни разлика у годинама између супружника у црквеном браку не може бити већа од 14 година.
Вели да је присуствовао и питањима верника у манастиру Острог да ли могу да ступе у брак са тетком или сестром од тетке(?!), јер су људи необавештени, најпре модерни људи из дијаспоре за разлику од људи из руралних средина који јако воде рачуна не само о крвном него и духовном сродству посебно што увек постоји нека бакица која зна ко је коме шта и поставља оно чувено питање чији си ти и од којих си ти... И то није случајно.
Католичка црква није толико ригорозна попут православне а људи гледају и стране серије где то може па питају таква питања. На питање шта се дешава кад двоје склопе црквени брак па после сазнају или се испостави да су у сродству, Лазић каже да се такав брак проглашава неважећим.
Лазић указује и на важност духовног сродства које у православљу има исту тежину попут крвног, посебно кад је реч о крштеном куму који је духовни отац детета с истом тежином попут рођеног правог оца који му је крвни сродник. У православљу је забрањено преклапање крвног и духовног сродства. С друге стране, венчани кум нема ту тежину попут крштеног.
- Црква рачуна сродство по степенима рађања, постоје директна и побочна линија, па до 4. степена крвног сродства није дозвољен црквени брак ни у ком контексту, а 5, 6. и 7. степен сродства може да се пише надлежном епископу који може да одобри ако постоје ваљани разлози а може и да одбије.
Напомиње и да је за ступање у црквени брак, 16 година граница за мушкарце, а 14 за жене.
Да ли је брак између крвих сродника дозвољен и ако јесте - од ког колена се интимна веза међу рођацима не води као инцест?
Једна Српкиња је недавно признала да је у вези са својим братом, па је питала свештеника да ли смеју да ступе у брак. Он је изнео став цркве и коначно дао одговор на питање које интересује јавност, с обзиром на то да често не знамо ко су нам даљи рођаци.
Зашто није инцест случај свештеника који је дао благослов Српкињи да се уда за брата
"Скоро сам сазнала да сам у вези са дечком са којим имам заједничке претке. Наиме, наше чукунбабе су рођене сестре. Да ли је веза, односно брак на основу тога забрањен? Поштовани оци, мучи ме нешто па ме интересује какав поглед црква има на то јер сам верник и јако ми је то битно", питала је ова жена из Србије, а онда на порталу "Тв Храм" добила одговор нашег свештеног лица.
Он је открио од ког колега је дозвољено склапање брака међу крвним сродницима, када се то не посматра као инцест и који услови у таквим околностима морају да се испуне.
"Сходно правилима наше Цркве, крвно сродство до четвртог степена се сматра неуклоњивом сметњом, а сродство од петог до седмог степена се сматра уклоњивом сметњом за склапање брака. То значи да ако међу вама постоји крвно сродство петог, шестог или седмог степена, брак се може склопити уз посебно одобрење надлежног епископа. Младенци напишу молбу епископу, и предају је свом свештенику који је проследи епископу и најчешће ће епископ дати свој благослов уколико не постоје неки други разлози због којих би је одбио", започео је свештеник одговор.
Сродство у осмом колену се не гледа као препрека за склапање црквеног брака
Степен сродства се рачуна тако што се изброје рођења у ланцу који повезује младенце са њиховим заједничким претком.
"Рођени брат и сестра су на пример у другом степену крвног сродства, док су брат и сестра од рођеног стрица или рођене тетке у четвртом степену крвног сродства. Ако имате заједничког прадеду, ви сте у шестом степену крвног сродства. Заједнички чукундеда, значи да сте у осмом степену крвног сродства, што са становишта брачних правила не представља никакву сметњу, тј. исто је као и да уопште нисте у сродству", закључио је свештеник.