ПАПРЕНО ЈЕ НА СТРУЈУ! Ево шта је НАЈВЕЋЕ ИЗНЕНАЂЕЊЕ за професора Машинског факултета: ВИШЕ ОД 50 ОДСТО СТАНОВНИКА СЕ ГРЕЈЕ НА ДРВА, али...
БЕОГРАД: Професор Машинског факултета Милош Бањац изјавио је данас да се више од 50 одсто становника Србије греје на дрва што је и најјефтиније, а истовремено оцењује и да ће најскупље проћи они који се греју на електричну енергију.
"Људи се понашају рационално у економском смислу, па због тога не треба да чуди велика потрошња дрва", рекао је Бањац.
Оцењује да ће најскупље проћи они који се греју на електричну енергију, при том, како каже, високе цене имају и они који су на систему даљинског грејања, додајући да је цена тек нешто нижа у односу на оне који се греју на струју.
"То је мало чудно јер већина топлана ради на природни гас, па би грејање могло да буде и мало јефтиније", рекао је Бањац.
На питање колико у сезони треба да се издвоји за грејање, за стан од 60 метара квадратних, Бањац каже да се месечно, за систем преко топлана издваја око 9.000-10.000 динара, међутим, подсећа да се толико издваја читаве године.
"Најјефтиније је ако имате јефтина дрва. То је нешто око 50.000 динара на нивоу грејне сезоне. На гас је око 60.000 динара. Нешто мало скупље од тога је на угаљ који је доста јефтин енергент у Србији, па онда следе скупа дрва, да би на крају завршили са електричном енергијом и топланом", рекао је Бањац.
Бањац упозорава да грејање на дрва негативно утиче на квалитет ваздуха и указује да су неопходне системске мере против загађења, које се, како каже, и спроводе.
У том контексту напомиње да је неопходно да се што више домаћинства прикључе на градску топлану, а друга системска мера је да што већи број домаћинстава има приступ гасу, односно да се директно прикључе на гас.
"И трећа могућност за сада најскупља, али опет системским мерама и субвенцијама, а држава и то ради, да се системи са електричним или неким другим изворима пребаце на топлотне пумпе", навео је Бањац.
Бањац оцењује да има простора да се спусти цена прикључка на градске топлане.