(ФОТО) ОТКРИВЕНИ ДЕТАЉИ АКЦИЈЕ "ВАРДАР" Пали отац и син из Суботице, радили са Македонцима- У штампарији фалсификвали МИЛИОН И ПО ЕВРА
Припадници криминалне групе који су ухапшени пре два дана у великој акцији "Вардар" коју су реализовали Јавно тужилаштво за организовани криминал, полицијски службеници УКП и СБПОК, у сарадњи са надлежним органима Републике Северне Македоније и Европолом, на саслушању су се бранили ћутањем.
Тужилац за организовани криминал, после саслушања шесторо ухапшених у Србији, предложио је судији за претходни поступак Посебног одељења Вишег суда у Београду да им одреди притвор до 30 дана, због опасности од бекства, као и опасности да би боравком на слободи поновили кривично дело.
- Јавно тужилаштво за организовани криминал донело је наредбу о спровођењу истраге у односу на осумњичене Саву Османа, Аћифа Бихорца, Зорана Балога, Ивана Ж. Петровића, Ивана И. Петровића, као и Слободана Новаковића због сумње да су од новембра 2023. до хапшења, на територији Србије и Северне Македоније извршили кривична дела удруживање ради вршења кривичних дела и фалсификовање новца - потврђено је за Курир из тужилаштва.
Како незванично сазнаје Курир, Иван Ж. Петровић и Иван И. Петровић су отац и син, родом из Суботице. Иначе, шесторо припадника групе, међу којима су и организатор и његов син, ухапшено је у Северној Македонији.
- Такође, донето је решење да се против осталих петоро осумњичених, међу којима је и организатор криминалне групе Зајед Бајрами, поступак води у Северној Македонији - додаје саговорник Курира.
Иначе, о међународној акцији огласило се и македонско тужилаштво које је открило да је приликом претреса пронађена и одузета готовина у износу од око милион евра, као и амерички долари, швајцарски франци, израелски шекели, хрватске куне, албански лек, шведске круне и руске рубље, пише Курир.
- Сваки члан групе имао је одређену улогу у планирању и извршењу кривичног дела. Првоосумњичени је у стану у насељу Чаир, који је назвао својом "канцеларијом", заједно са сином израђивао лажни новац у апоенима од 50, 100 и 200 евра и из Турске набављао лажне новчанице у апоенима од 500 евра и 100 америчких долара. Трећи, четврти и шестоосумњичени и преостали чланови групе – држављани Србије за које се води поступак у Републици Србији, сваки у својој улози, пронашли су заинтересоване за куповину фалсификованих новчаница и превозили их и дистрибуирали купцима у Северној Македонији и Србији. Пети осумњичени је имао задатак и да производи машине за прављење фалсификованог новца, гравиране плоче које имитирају безбедносна обележја на новцу, као и специјалне машине са индукторима, као и одржавање машина, пресе, плоча и других предмета за израду фалсификата - наводи се у саопштењу македонског тужилаштва.
Организатор групе је, како се додаје, делимично фалсификовани новац заменио готовином, а делом транскацијом на рачун у банци, као и брзим преносом новца на име супруге и сина, а потом легализовао тако што је узимао кредит од банке или финансијских институција. Део новца је уплатио као плату преко правног лица, део уложио у некретнине и покретну имовину, а вец́и део пребацио на рачун е-новчаника за трговање криптовалутама.
Српско Јавно тужилаштво за организовани криминал, подсетимо, пре два дана је саопштило да су на територији Србије обављени претреси на осам локација у Новом Пазару, Новом Саду, Суботици и Бачком Моноштору.
- Ова организовна криминална група се сумњичи да је на територији Србији деловала и стављала фалсификоване новчанице у промет и то у износу од 119.259 евра, чиме су припадници ове организоване криминалне групе прибавили противправну имовинску корист у износу од 38.850 евра - пише у саопштењу.
Резултати преткривичног поступка показују да је укупно око милиона и по фалсификованих евра који потичу из илегалне штампарије у Скопљу стављено у промет на територији Републике Србије, Републике Северне Македоније и других европских земаља.
- За годину и по дана успели су да пусте у промет 1.500.000 лажних евра. На тај начин су се обогатили и створили себи услове за луксузан живот - каже наш извор и додаје да су део новца осумњичени улагали у куповину скупоцених аутомобила, фирмиране градеробе и сатова.