ТРГОВИНСКИ РАТ СЕ ОПАСНО ЗАХУКТАВА Кинеске контрамере ЖЕСТОКО ће заболети Америку
Трампов трговински рат са Канадом, Мексиком и Кином све се више распламсава, а међу главним тачкама спорења су производња и увоз опиоида фентанила, трговински суфицити и илегални преласци миграната. Кина је бесна.
Кина је поново запретила да ће предузети „неопходне контрамере за одбрану својих легитимних права и интереса” након што је председник Трамп донео одлуку о увођењу 10 одсто тарифа на кинеску робу, оптужујући Пекинг да не чини довољно да спречи производњу хемикалија које се користе за прављење фентанила.
У саопштењу кинеског Министарства спољних послова, објављеном у недељу, не помињу се конкретне мере одмазде, али се наводи:
— Кина позива Сједињене Државе да исправе своје грешке, очувају тешко стечену позитивну динамику у сарадњи на сузбијању наркотика и подстакну стабилан, здрав и одржив развој кинеско-америчких односа — наводи се у изјави.
Кина тврди да америчка акција крши правила Светске трговинске организације и најављује покретање тужбе пред телом које управља глобалном трговином.
Слично саопштење издало је и кинеско Министарство јавне безбедности у недељу, док је Министарство трговине такође објавило готово идентичан став.
Кога Кина криви?
Трамп оптужује Кину да дозвољава производњу фентанила, који се затим прерађује у таблете у Мексику, кријумчари у САД и дистрибуира широм земље, где годишње изазива око 70.000 смртних случајева од предозирања.
— Сједињене Државе морају да се позабаве сопственим проблемом фентанила на објективан и рационалан начин, уместо да прете другим земљама произвољним повећањем тарифа — поручило је кинеско Министарство спољних послова. — Кина је једна од најстрожих земаља у свету када је реч о борби против наркотика, како у политици тако и у њеној примени.
Стручњаци истичу да Кина сваке године погуби непознат број људи због кријумчарења дрога, али да је домаћа употреба наркотика релативно ниска.
Министарство јавне безбедности навело је да САД нису пријавиле ниједну заплену прекурсора фентанила из Кине откако је Пекинг почео да предузима правне мере.
Шта још утиче на сукоб?
Огроман трговински дефицит САД са Кином, који је прошле године достигао готово билион долара, стална је мета Трампових критика. Тарифе би могле да поскупе кинеске производе за америчке потрошаче, који ће на крају сносити део трошкова увоза робе – од играчака до одеће.
Истовремено, кинеска економија не показује знакове опоравка упркос бројним државним подстицајима. Страни инфраструктурни пројекти и друге владине иницијативе само додатно повећавају јавни дуг, што прети даљој економској стагнацији.
Ово већ угрожава амбицију председника Сија да економски и политички надмаши САД, а уједно и његов дугорочни циљ – заузимање Тајвана и јачање кинеске доминације у Индо-Пацифику.
Борба против илегалне имиграције један је од кључних Трампових политичких циљева, због чега је и увео тарифе против суседа САД, Мексика и Канаде. Илегални доласци из Кине чине тек мали део укупног броја миграната, али Трамп је јасно ставио до знања да ће сваку земљу сматрати одговорном за своје држављане који уђу у САД мимо закона.