ВОДИТЕ РАЧУНА КОМЕ ДАЈЕТЕ СВОЈ ЈМБГ Ево ко сме да вас легитимише, а ко баш и не ПРЕВАРЕ и ЗЛОУПОТРЕБЕ вам могу уништити живот
Јединствени матични број грађана (ЈМБГ) може толико тога да открије о особи и управо због тога је подложан злоупотребама.
Довољан је један клик на интернету и да лични подаци заврше на погрешном месту. Поставља се питање ко све има право да зна ЈМБГ и коме не би требало да га дајемо.
ИТ стручњак Војислав Родић гостујући на Прва ТВ истакао је да је ЈМБГ, у ствари, јединствени матични број који нас прати цео живот и непроменљив је, за разлику од броја личне карте.
И заиста је паметно не давати га било где, а врло често многе преваре се заснивају на томе, на пример, да сликате ваш пасош или личну карту, да би се идентификовали, па да то пошаљете некоме с друге стране, за кога мислите да је озбиљан, не државни ауторитет, него неки трговац у оквиру неке од шема за преваре преко интернета - објаснио је Родић.
Ко сме да легитимише грађане
Како преноси Србија данас, он је подсетио да Закон о заштити података садржи два основа. Први, законски основ - Коме морате да дате да се легитимизујете?
То су представници, службени представници МУП, БИА, ВБА, царински службеници, али само у случају ако се води царински поступак. Други основ је слободна воља - каже Родић.
Продавац не сме да вас легитимише
Истиче да продавци немају права да легитимишу грађане и траже ЈМБГ, поготово приликом рекламације производа.
Основа је фискални рачун. То је оно што морате да покажете. Што се тиче ваше идентификације, ја мислим да је својевремено то било до неког износа, до 500 динара, да не морате, а преко тога да морате. У сваком случају будите опрезни са легитимисањем. Значи, продавац у радњи нема законски основ да вам тражи личну карту. Да ли ви хоћете? Е, то је сад питање - објаснио је ИТ стручњак.
Додаје да је јако пуно оних који траже такву врсту идентификације по принципу ако прође, прође.
Значи, ви кад кажете, а зашто да вам дам? Кад почнете да постављате питања, онда врло брзо видите или ће вам дати неко јасно, убедљиво образложење или ће рећи, па добро, не морате - објаснио је Родић.
Међутим, у случају да продавац одбије рекламацију уколико купац не жели да му покаже личну карту, Војислав Родић саветује да је превентивно потребно проверити текуће стање Закона о заштити потрошача и сходно томе позвати тржишну инспекцију.