„ТАНКА ЈЕ ЛИНИЈА ИЗМЕЂУ ЉУБАВИ И МРЖЊЕ“ Стручњаци објаснили зашто је ЈАНУАР МЕСЕЦ БРАЧНИХ БРОДОЛОМА и развода: Кад прође празнична еуфорија...
Нова година је време када многи доносе кључне одлуке у животу и "окрећу нови лист".
Тај период године људи користе као додатну мотивацију за неке промене које желе да виде у свом животу, па су ту и она позната "обећања себи" о дијети и физичком вежбању. Тај период на прелазу у нову годину је, међутим, за неке и време да реше нешто што им је јако битно, а то су партнерски односи. Тако статистика показује да је јануар месец развода.
Ју-Ес тудеј је још 2018. године објавио да је у периоду од 6. до 12. јануара забележен врхунац претраживања појма развод. Подаци компаније Пинтерест показују да је у јануару 2019. потражња за појмом прослава поводом развода порасла за 21 одсто у односу на претходни месец, односно на децембар.
Статистика показује да се највећи број захтева за развод брака поднесе управо у јануару, па се поставља питање зашто је баш овај месец, месец развода.
Медијаторка Јелена Павићевић каже за Јуроњуз Србија да је из године у годину све већи број развода у Србији.
Она, међутим, наводи да је добро што су људи пре свега променили своју свест о потреби да прво консултују брачне терапеуте и да покушају да разреше своје односе, јер није свака свађа у браку разлог за развод.
Ако се и одлуче на развод брака, није ни сваки развод брака исти.
Брачни терапеут Небојша Савић каже за Еуронеwс Србија да је у досадашњем искуству, највише клијената имао у новембру и децембру, у периоду када предстоје празници који су углавном породични, као што су Божић и Нова година.
Празнична еуфорија може да замаскира праве проблеме у партнерским односима, а када прође, поново избија на видело реалност, па се испостави да се у ствари ништа није променило и отуда се људи онда одлучују да тај однос прекину.
Шта након формализације развода?
Неки разводи прођу лакше, неки теже, а Павићевић каже да није истина да нема лепог развода.
Она наводи да је развод само један тренутак у животу и да после њега настављају, посебно они који имају заједничку децу, да живе у неком односу и након те формализације развода.
Постоје људи који освесте потребу да изнад свега ставе потребе детета и да остану у коректним односима баш из тог разлога. И зато постоји тај диван предлог за споразумни развод брака, када људи у миру могу да реше своје односе и управо као медијатор ја им у томе помажем. Није то увек лако и није једноставно. Али постоје ту и технике комуникације, разговора и помоћ да не крену у оне, што би рекли, хорор разводе који трају по три године, рекла је она.
Она је испричала да има доста људи који жале због развода и то доживљавају као једну врсту неуспеха.
Покушај "поправке"
Мало људи, рекла бих можда и нико, не крене у брак са намером да се једног дана разведе. Јер то је тренутак када се ми обавезујемо да ћемо се неким провести цео живот у вери да је тај неко прави човек или права жена за нас. И онда осетите ту тугу и бол код њих у смислу неког разочарања и промашаја које су можда начинили и онако жал. И они имају највише свести о томе да треба да коректно изађу из тог односа, понајвише због деце, да деца не би била колатерална штета тог лошег развода, рекла је Павићевић.
Код брачног терапеута долазе они који би покушали да изгладе односе и "поправе" брак.
Неки пут им треба само нека едукација. Неки пут су то проблеми на почетку заједничког живота, прилагођавања, што је сасвим нормално. Неки пут су озбиљне кризе, озбиљна емоционална дистанца, озбиљно неслагање. Или су неки тешки случајеви као што су превара, насиље, вербално и физичко, занемаривање, мешање родитеља у брак, што је нешто карактеристично за наше просторе. Зависи шта је узрок развода. Ми увек охрабрујемо људе да направе неки споразум, поготово ако имају децу. Ја увек кажем клијентима - можда ћете престати да будете муж и жена, али нећете престати да будете отац и мајка. Једноставно, ја им кажем, свиђало се вама или не, ви сте упућени један на другога до краја живота, рекао је Савић.
Дешавало се, додаје, да су особе које су иницирале развод, после "формалног потписивања" осетиле празнину, губитак, бол јер треба живети с тим и треба изаћи из свега тога и емотивно се одвојити.
Развод је једно трауматично искуство и по некој тој скали стреса, одмах после губитка вољене особе. Једна до дефиниција развода јесте смрт брачне релације. Значи, нешто је било живо раније, сада је умрло, нема га више. Да ли постоји добар развод? Ја увек кажем људима, учините све да брак опстане. А онда, ако једноставно то не функционише, волим да кажем, има живота и после развода. Значи то није крај свега, али опет поготово ако су деца у питању, учините све да заштитите децу у целом том процесу, рекао је Савић.
Павићевић каже да развод није само поступак, него се после тога поставља много других питања.
Она је навела да не постоји ни граница за развод брака од најмлађих парова до најстаријих и да је као судија развела људе који су били старији од 80 година.
На моје питање зашто се побогу разводите у том периоду, шта се сада догодило после толико година, људи су у дубокој старости, у том тренутку једва су дошли до суда у толикој жељи да се разведу, рекла је она и додала да је одговор био да је трпео толико година и да не може више.
Она каже да неко пресече много брже у краћем временском периоду, а неком се то гомила годинама што је случај код старијих парова.