Кустурица: Има ли живота за време живота? ПОЧЕО 18. МЕЂУНАРОДНИ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ КУСТЕНДОРФ
МОКРА ГОРА: Међународни филмски фестивал Кустендорф, због дана жалости у Србији, почео је вечерас минутом ћутања и без планираног церемонијалног програма.
Као изненађење оснивачу фестивала Емиру Кустирици приказани су снимци са доделе Златних палми које је славни режисер добио за филмове “Отац на службеном путу” и “Подземље“, а поводом пунолетства фестивала додељено му је црвено јаје “Чуваркућа”.
Дошли смо до 18 рођендана и заједно са Доналдом Трампом смо констатовали да је боље бити здрав него болестан. Он је реигстовао да је Америка земља мушкараца и жена, а ја се надам да ће и Србија ускоро да постане земља мушкараца и жена угрожавајући све законе које ови други немају, угрожавајући и егалитаризам који је одувек постојао у Србији, рекао је Кустурица.
Он је казао да од средине двадесетог века, посебно седамдесетих година, у свету, а посебно у Србији почиње да се губи ауторитет уметника.
Ако узмемо Србију у обзир, да је тог ауторитета било, можда не би било градова ругоба који су настајали уз планине и море. Све што је било у моћи уметничког ауторитета нарушено је и доведено у питање, до једне флоскуле која је изречана у филму 'Црна мачка бели мачор' - 'кад имаш проблем и не можеш да га решиш парама, ти га решиш с много пара'. Нажалост, навео је Кустурица.
Он се осврнуо на констатовање очевидног да “је боље бити здрав него болестан, кад је напољу хладно боље бити крај топле пећи, а ако је сунце прејако негде се сакрити''.
Кључно је питање да ли је боље бити жив или мртав и има ли живота за време живота, то је питање које нас све везује, питање смисла, као што је питање има ли Бога или нема. То није научно питање, а ми смо ушли у фазу где се све доказује науком, и почиње да кочи..., рекао је Кустурица.
Након отварања фестивала приказан је филма „Злато или блато“, победника фестивала у Пекингу, редитеља Феја Лонга и одржана мајсторска радионица са награђиваном глумицом Хонг Јуе.
За награде Кустендорфа Златно, Сребрно и Бронзано јаје, ове године такмичи се 16 филмова аутора који долазе из девет земаља - Србије, Мексика, Русије, Северне Македоније, Француске, Египта, Индије, Црне Горе и Данске.
У оквиру програмске целине „Савремене тенденције”, поред филма „Злато или блато”, биће приказани и „Нова година која није дошла“, румунског редитеља Богдана Мурешануа, добитника награде Оризонти на фестивалу у Венецији и некадашњег добитника Златног јајета на Кустендорфу, „Ајша“ редитеља из Туниса и добитника Златне палме Мехдија Барсауија, „Анора“ америчког режисера Шона Бејкера и „Украдено“, индијског редитеља Карана Теџпала, добитника награда за најбољу режију и најбољу филмску фотографију на филмском фестивалу у Пекингу.
Емир Кустурица је велико име. Током одрастања био ми је идол и за мене је велика част што је ме је позвао да прикажем свој филм, казао је Теџпал.
Гости фестивала биће аутори филмова у програмској целини „Савремене тенденције“ као и глумац Јури Борисов, који ће представити актуелног канског победника.
Кустендорф ће обележити и два значајна јубилеја - 40 година од филма „Отац на службеном путу“ и 30 година од филма „Подземље“ који су Емиру Кустурици донели две Златне палме.
Програмска целина НОВИ АУТОРИ, посвећена је ауторима и феноменима који су претходних година учествовали у такмичарском програму Кустендорфа, а Абруцезе и Кифер чији ће се филмови „Америка”, односно „Још једна прича о немачком тенку” приказати у оквиру овог програма, добитници су Златног, односно Сребрног јајета.
Гости ће моћи да погледају и документарни филм „Последњи нокаут“, француског режисера Тимотеа Катрина.
Међународни филмски фестивал Кустендорф одржава се у организаији продукцијске куће Раста интернешенел, а под покровитељством Министарства културе Републике Србије и Мећавник града.