(НЕ)ТАЈНИ ДОКУМЕНТ НЕМАЧКОГ АМБАСАДОРА ОТКРИВА: "Застрашујући план који Трамп жели да спроведе у дело"
Немачки амбасадор у САД-у упозорио је да ће нова Трампова администрација покушати да одузме независност америчким полицијским снагама и медијима, али и да ће великим технолошким компанијама омогућити "моћ заједничког управљања", наводи се у поверљивом документу.
Документ који је потписао амбасадор Андреас Михаелис 14. јануара описује план Доналда Трампа за његов други мандат у Белој кући који ће довести до "редефинисања уставног поретка - максималне концентрације моћи председника у односу на Конгрес и све савезне државе".
"Основни демократски принципи и контрола и равнотежа власти биће у великој мери поткопани. Законодавство, тела за спровођење закона и медији биће лишени своје независности и злоупотребљени, а велике технолошке компаније добиће моћ да заједно управљају", описао је Мицхеалис у документу у коме је “Ројтерс” имао увид.
Трампов транзициони тим није коментарисао ову процену немачког амбасадора.
Влада одлазећег канцелара Олафа Шолца углавном се суздржавала да јавно критикује Трампа откако је победио на изборима, али ова процена показује искрено и оштро мишљење једног високог немачког званичника.
У документу се наводи правосуђе, а посебно Врховни суд САД-а, као средишње место у Трампових покушаја да проведе свој план у дело.
"Један се служи тужбама, други манипулише алгоритмима"
Михаелис сматра да је контрола над Министарства правде и ФБИ-јем кључниа за Трампово постизање политичких и личних циљева, укључујући масовне депортације, одмазду против наводних непријатеља и законску некажњивост.
Михаелис такође предвиђа "редефинисање Првог амандмана", рекавши да Трамп и милијардер Илон Маск, већ предузимају мере против критичара и медијских компанија које не сурађују са њима, преноси "Јутарњи".
"Један се служи тужбама, прети кривичним гоњењеми одузимањем лиценце, а други манипулише алгоритмима и блокира налоге", каже се у документу.
Масково подржавање крајње десничарске Алтернативе за Њемачку (АфД) уочи националних избора 23. фебруара изазвало је негодовање у Берлину, али влада и даље није напустила његову платформу.
Берлин је имао тежак однос са Сједињеним Америчким Државама током прве Трампове администрације и суочавао се с високим царинама и критикама због неуспеха у испуњавању одбрамбених циљева НАТО-а.