НЕЗАПОСЛЕНИМА РАСТУ НАКНАДЕ, ПРОЦЕС ПОЈЕДНОСТАВЉЕН Ево колико износи хрватски ЧЕК ЗА ЧЕКАЊЕ НА БИРОУ
Максимална накнада за незапосленост у трајању од три месеца износи 916 евра, а млади који су остали без посла више не морају имати девет, већ шест месеци стажа, да би остварили право на накнаду. Накнада траје до 450 дана.
Закључно с јучерашњим даном, у Хрватској је било 95.147 пријављених незапослених особа, од којих само 24 одсто прима накнаду за незапосленост. Како су раније упозоравали стручњаци са Економског института у Загребу, Хрватска је држава са најстрожим критеријумима за остваривање права на новчану накнаду током незапослености, па је Влада "омекшала" прописе.
Промене Закона о тржишту рада ступиле су на снагу првог дана ове године и предвиђају једноставнији пут до накнаде, као и њено повећање за нове кориснике.
Током првих 90 дана незапослености накнада остаје иста – 60 одсто утврђене основице, при чему не може премашити 70 одсто просечне плате у правним лицима у Хрватској.
Повећана је накнада за период од 91. до 180. дана незапослености – сада износи 35, а не више 30 одсто основице, али не може премашити 40 одсто просечне хрватске плате. Од 181. дана незапослености накнада се враћа на 30 одсто основице и износи највише 35 одсто просечне плате.
95.147 тренутно незапослених евидентирано на Заводу за запошљавање
916 евра износи максимална накнада за прва три месеца незапослености
450 дана је максимално трајање накнаде за оне са више од 25 година стажа
Основицу за обрачун накнаде за незапосленост чини просек бруто плате остварене у тромесечном периоду који је претходио престанку радног односа. Тренутно је највиши износ накнаде 916 евра месечно за првих 90 дана, 523 евра за период од 91. до 180. дана, и 458 евра за преостало време.
Најнижи износ зависи од минималне плате – ако је особа пре незапослености радила пуно радно време, накнада не може бити мања од 50 одсто минималне плате, односно 400 евра.
Трајање накнаде зависи од стажа – ако је особа радила најмање девет месеци до две године, примаће је три месеца, а онима који су радили дуже од 25 година накнада ће стизати 450 дана.
Услов је најмање девет месеци рада у последње 24 месеца, осим за млађе од 30 година, којима је сада довољно шест месеци рада, док је раније било потребно девет.
Поједностављени услови за накнаду
Неки услови за остваривање накнаде су поједностављени: више се не захтевају подаци из Регистра осигураника о томе да особа не остварује месечне приходе, нити да не обавља домаћу радиност или споредно занимање. Такође, више није неопходно да незапослена особа није управник задруге, председник, члан управе, извршни директор или ликвидатор. Промењено је и то да примање инклузивног додатка не утиче на пун износ накнаде. Страни радници могу примати накнаду ако остану без посла, али најдуже до истека привременог боравка.
Хрватски завод за запошљавање (ХЗЗ) напомиње да корисници који су права остварили по претходним прописима настављају да их користе у истом обиму до њиховог престанка – њима се накнада неће мењати.