КОЛИКО ЈЕ СТВАРНО ОПАСНО МЕШАЊЕ ЛЕКОВА И АЛКОХОЛА? Доктори препоручују да поступите на следећи начин
Колико пута сте чули „На анитбитоку сам, узећу само чашу или две алкохола“, или питање „узела сам лек против главобоље пре два сата, смем ли сада да пијем, да ли је прошло довољно времена?“
Кажу да празници и повећана количина алкохола, поготово у Србији, иде једно са другим, али да ли је мешање лекова и алкохола паметно.
Докторка др Радмила Шехић, специјалиста опште медицине истиче да је код нас коришћење алкохола друштвено прихватљива појава и људи мисле да то не носи значајну опасност.
„Поред тога, многи мисле да уз алкохол могу да се узмијау и лекови. Али, мишљење лекара је да се то никако не сме радити. Зна се како се користе антибиотици, у коју сврху и на који начин се конзумирају – најбоље и најчешће са обичном водом. И Било који други лек, седатив или антидепресив, антиалергик, било који лек уз алкохол не може да иде.“
Докторка је за ТВ Прва објаснила како се алкохол брзо ресорбује по узимању.
„За три до пет минута улази у циркулацију а лек који се узима уз алкохол бива брзорастворен, јер алкохол делује и као растварач и ефекат лека се потире на тај начин.
Али не само то, него се наноси штета за организам а о здрављу и да не говоримо“.
Наиме, како докторка каже, оно што желимо да постигнемо лечењем илити лековима, не може бити постигнуто уз такву комбинацију – са аљохолом.
„То је потпуно непримерен начин конзумације препоручене терапије“, казала је докторка.
„Када год узимате неки лек, он има своје време деловања има своје фармакокинетичко деловање, постоји у организму, тако да било када да узмете алкохол, он ће да нашкоди не само дејству лека, него и организму“, истакла је.
Док год смо под неком, чак и привременом терапијом, тих дана алкохол може да се прескочи, закључила је др Шехић.
bizportal.rs