Управо ступају на сцену! НОВЕ ТУРИСТИЧКЕ ТАКСЕ које ће „обликовати“ путовања у европске градове ОВАЈ ГРАД УВОДИ „порез за привремене посетиоце“
Туристичка такса биће ограничена на седам узастопних дана и ступиће на снагу 2026. године.
Единбург ће постати први град у Шкотској који уводи туристичку таксу након што је шкотска влада локалним властима дала овлашћење за увођење оваквих накнада.
Градско веће Единбурга одобрило је предлог под називом „Порез на привремене посетиоце” (Transient Visitor Levu), који ће бити примењен 2026. године.
Накнада је одређена на пет одсто трошкова смештаја и очекује се да ће годишње доносити до 50 милиона фунти (59 милиона евра), који ће бити искоришћени за унапређење града.
Међутим, неки туристички оператери страхују да би ова такса могла да одврати путнике од посете Единбургу.
Единбург први у Шкотској уводи туристичку таксу
У септембру прошле године, градски званичници одобрили су предлог према којем ће гости хотела, пансиона, хостела и смештаја попут Аирбнба плаћати пет одсто цене по соби по ноћи.
Такса ће бити ограничена на седам узастопних дана и ступиће на снагу 24. јула 2026. године.
Према новом извештају, предложено је увођење прелазног периода како би се пословни субјекти прилагодили.
То значи да ће туристи највероватније плаћати таксу само за резервације направљене после 1. маја 2025. године за боравке након 24. јула 2026.
Где ће новац од туристичке таксе бити уложен?
Градско веће планира да средства уложи у инфраструктуру, приступачне станове, управљање дестинацијом, као и у културу, баштину и догађаје.
Очекује се да ће до 2029. године ова такса доносити Единбургу до 50 милиона фунти годишње. Лидер градског већа, Ками Деј, изјавио је да ће 35 одсто прихода бити намењено уметничком сектору.
Контроверзе око туристичке таксе у Единбургу
Накнада ће Единбург сврстати међу европске туристичке дестинације попут Амстердама, где је туристичка такса 12,5 одсто, и Берлина.
Ипак, неки туристички оператери брину да ће такса учинити Единбург мање конкурентном дестинацијом и смањити број посетилаца.
– Ово је и даље врло спорно питање – изјавио је Марк Кротхал, извршни директор Шкотског туристичког савеза. – Постоји забринутост у вези с укупном ценом за потрошаче и какав ће утицај то имати на будуће резервације, посебно домаћих посетилаца, с обзиром на то да криза трошкова живота у Великој Британији и даље траје.
Међутим, Ками Деј сматра да такса неће одвратити туристе. – Не могу да замислим да ће неколико фунти одвратити некога од посете граду – рекао је за BBC Радио Шкотску. – Ако можете да приуштите стотине фунти за хотелску собу, можете и неколико фунти да подржите град који посећујете.
Разматрање туристичке таксе у шкотским висоравнима
Веће шкотских висоравни такође разматра увођење туристичке таксе на основу нових овлашћења шкотске владе.
Ова област, позната по планинама и долинама, годишње привуче преко шест милиона туриста, укључујући једнодневне посетиоце и путнике с крузера.
Као и у Единбургу, такса би била проценат трошкова смештаја по ноћи.
Још 2019. године, регион је разматрао увођење накнаде за посетиоце и процењено је да би могла да донесе до 10 милиона фунти (12 милиона евра) годишње за унапређење локалне инфраструктуре, пише Еуроњуз тревел.