Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДЕЧАК СЕ РАЗБОЛЕО ЗБОГ ПРИТИСАКА У ЕЛИТНОЈ БЕОГРАДСКОЈ ШКОЛИ Важно упозорење стручњака родитељима у Србији

24.12.2024. 21:39 21:41
Пише:
дечак
Фото: Pixabay

Нестанак детета није нимало пријатна вест, како за родитеље тако и за све остале који прочитају апел.


Пре неколико дана свима је стигла порука о несталом дечаку који се није вратио из школе, али срећом брзом акцијом враћен је кући. Како смо сазнали, разлог је лоша оцена због чега је дошао на идеју да "побегне од куће". Истраживали смо зашто се ова бојазан јавља код деце и како да се родитељи поставе у оваквим ситуацијама.


Још гори случај догодио се у елитној београдској школи у срцу престонице. Један дечак добио је епилепсију због, како се сумња, притисака које је трпео, што код куће, што од превеликих захтева у школи које није успевао да испуни.

Према речима школског психолога Драгане Ћупурдије, родитељи могу несвесно да стварају притисак који деца тешко подносе, што се пак не везује за конкретан случај, али генерално посматрано, понекад може доћи до различитих ситуација. Она је за Telegraf.rs открила у чему родитељи греше и на који начин треба да приђу детету када доживи неуспех у школи.

- Љубав треба да буде безусловна, да волиш дете зато што ти је дете, а не зато да ли је успешно или није успешно. Сваки родитељ треба да буде реалан према способностима свог детета. Не могу деца да испуњавају жеље родитеља или жеље у којима они нису успели, па сад морају то кроз децу да испуне. Нека деца једноствано можда не могу да имају такве резулате какве би родитељи желели. Сваком родитељу је његово дете најпаметније и најбистрије што негде у реалном животу можда и није тако. И онда с обзиром да није тако како га родитељ представља и замишља или идеализује, онда су они незадовољни са резултатима свог детета јер сматрају да треба да буде више.- истиче Ћупурдија.

Деца неретко пате због родитељских очекивања, развијајући страх од неуспеха, болове у стомаку и главобоље без физичког узрока, што указује на психолошки притисак. Психолог саветује родитељима да боље разумеју способности свог детета, буду реални у очекивањима и пружају подршку чак и када дете не испуни замишљене циљеве.

- Родитељи такође знају да буду неискрени према нама када им кажемо да имају превелика очекивања они се одбарне, "Ја му/јој кажем учи колико можеш и како можеш", а то су заправо често лажи јер ми имамо у школи доста деца која развијају психосоматику, то су болови у стомаку, главобоље константе итд, а нема неког органског узрока, што значи да је то на психичкој бази. Значи да дете одлази у болест јер не може да испуни очекивања родитеља - поручује Ћупурдија.

Разумевање и подршка кључ су за превазилажење проблема и изградњу здравог односа са дететом, додаје она, напомињући да је у пубертету важно балансирати између подршке и дисциплине како би се избегле ситуације попут уцењивања или бежања.

- Треба, пре свега, да добро познајете своје дете да би онда и одредио неке његове могућности и досеге, где је његова граница. Е онда је ту пола посла већ одрађено. Треба гледати шта дете чини срећним, не форсирати га на активности које му не иду и које не воли. Родитељи, и када дете доживи неуспех

у школи, треба да га утеше и поразговарају са њим како би дошли до узрок зашто се то одогодило. Зато се треба бавити дететом -  саветује психолог Драгана Ћупурдија.

 Она ипак додаје да није ректост и да деца одласком од куће "прете", родитрељима у фази пубертета јер се не осећају довољно вољено или схваћено.

- Такође деца некада долазе, у фази пубертета, када и запрете родитељу да ће отићи уколико се осете мање вољеним или се форсирају на нешто што не желе, па на тај начин уцењују родитеље, али то уради свако друго дете у том узрасту, али се онда врло брзо предомсиле. То је често веома безазлено - поручила је Ћупурдија.

 (Telegraf.rs)

Пише:
Пошаљите коментар