Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ФОТО, ВИДЕО) АЛАРМАНТНО! СПРЕМА СЕ ОГРОМНА ВУЛКАНСКА ЕРУПЦИЈА Ово је хаос за који СВЕТ НИЈЕ СПРЕМАН

24.12.2024. 18:55 19:19
Пише:
Извор:
Kurir.rs/CNN
vulkan
Фото: Youtube printscreen/ NOVA RS

Планина Тамбора на острву Сумбава на Индонезији променила је свет. Године 1815, индонежански вулкан је експлодирао у најјачој ерупцији у забележеној историји, пославши огромну перјаницу сићушних честица које рефлектују сунце високо у атмосферу, хладећи планету и уводећи катастрофу.

Оно што је уследило названо је „годином без лета“: глобалне температуре су пале, усеви су пропали, људи гладовали, пандемија колере се проширила и десетине хиљада умрло. Неки чак приписују да је вулкан инспирисао Мери Шели да напише Франкенштајн, док се склонила од необично хладног времена у Швајцарској 1816.

Од тада су еруптирали многи вулкани, али Тамбора остаје најновија масивна ерупција на планети. Више од 200 година касније, научници упозоравају да би свет могао да дође до другог.

Фото: screenshot/twitter

Питање није да ли, већ када, рекао је Маркус Штофел, професор климе на Универзитету у Женеви. Геолошки докази сугеришу да постоји шанса 1 према 6 за масовну ерупцију овог века, рекао је он за CNN.

Овог пута, међутим, то би се догодило у много промењеном свету, оном који је не само насељенији већ је и загрејан климатском кризом.

Следећа масивна ерупција ће „проузроковати климатски хаос“, рекао је Стофел. "Човечанство нема никакав план".

vulkan
Фото: Youtube printscreen/ NOVA RS

Вулкани су дуго обликовали наш свет; они помажу у стварању континената, изградили су атмосферу и могу променити климу.

Док еруптирају, избацују коктел лаве, пепела и гасова, укључујући угљен-диоксид који загрева планету, иако у количинама мањим од тих људи производе горућа фосилна горива.

Када је реч о утицају на климу, научнике више занима други гас: сумпор-диоксид.

Масивна вулканска ерупција може избацити сумпор-диоксид кроз тропосферу - део атмосфере у коме се дешава време - и у стратосферу, слој око 7 миља изнад површине Земље где лете авиони.

Овде формира ситне аеросолне честице које расипају сунчеву светлост, одбијајући је назад у свемир и хладећи планету испод. Ове честице ће „дувати широм света и трајати неколико година“, рекао је Алан Робок, професор климе на Универзитету Рутгерс који је деценијама провео проучавајући вулкане.

vulkan
Фото: Youtube printscreen/ NOVA RS

За савремене вулкане сателитски подаци показују колико се сумпор-диоксида ослобађа. Када је 1991. еруптирала планина Пинатубо на Филипинима, избацила је отприлике 15 милиона тона у стратосферу. Ово није била огромна ерупција као Тамбора, али је ипак неколико година охладила свет за око 0,5 степени Целзијуса.

За старије вулкане, међутим, „имамо веома лоше податке“, рекао је Stoffel. Научници покушавају да реконструишу ове прошле ерупције користећи информације из ледених језгара и прстенова дрвећа, који су попут временских капсула, чувајући тајне прошлости атмосфере.

Из овога знају да су огромне ерупције током последњих неколико хиљада година привремено охладиле планету за око 1 до 1,5 степени Целзијуса.

Тамбора је, на пример, снизила просечне глобалне температуре за најмање 1 степен Целзијуса. Постоје докази да је огромна ерупција Самаласа у Индонезији 1257. можда помогла да се покрене „мало ледено доба“, хладно раздобље које је трајало стотинама година.

Постоје и индикације да масивне ерупције могу утицати на падавине, сушећи монсунске системе, укључујући оне у Африци и Азији. „Лети монсун се дешава зато што се копно загрева брже од океана“, рекао је Робок. Огромна вулканска ерупција може пореметити температурну разлику између њих.

vulkan
Фото: Youtube printscreen/ NOVA RS

„Нестабилнији свет“

Разумевање утицаја прошлих масивних ерупција је од виталног значаја, али следеће ће се догодити у свету који је много топлији него пре него што су људи почели да сагоревају велике количине нафте, угља и гаса.

„Свет је сада нестабилнији“, рекао је Мајкл Рампино, професор на НИУ, који истражује везе између вулканских ерупција и климатских промена. „Ефекти би могли бити још гори него што смо видели 1815.

У ономе што може изгледати контраинтуитивно, топлији свет може значити да масивне вулканске ерупције имају још већи утицај хлађења.

То је зато што начин на који се аеросолне честице формирају и како се транспортују „све зависи од климе“, рекао је Томас Обри, научник физичке вулканологије на Универзитету Ексетер.

vulkan
Фото: Youtube printscreen/ NOVA RS

Како се свет загрева, брзина којом ваздух циркулише у атмосфери се повећава, што значи да се честице аеросола брже распршују и имају мање времена за раст, рекао је Обри. Мањи аеросоли могу ефикасније распршити сунчеву светлост од великих, што значи да ће утицај хлађења бити већи.

Океани такође могу играти улогу. Како се површина океана загрева, слој лакше, топлије воде седи на врху и делује као препрека мешању између плитких и дубљих слојева. То може значити да ерупције несразмерно хладе горњи слој океана и атмосферу изнад њега, рекао је Stoffel.

Климатске промене могу утицати и на саме вулканске системе. Топљење леда може довести до појачаних ерупција, јер његов нестанак смањује притисак, што може омогућити магми да се брже подигне. Научници су такође открили да екстремније падавине - изазване климатским променама - могу да уђу дубоко у земљу где могу да реагују са магмом и изазову ерупцију, рекао је Обри.

Kurir.rs/CNN/Preneo: П. П.

Извор:
Kurir.rs/CNN
Пише:
Пошаљите коментар
НАУЧНИЦИ КАЖУ, КАТАКЛИЗМА НЕИЗБЕЖНА Од вулканске ерупције НЕМА БЕЖАЊА, показује ИСТОРИЈА
Vulkan

НАУЧНИЦИ КАЖУ, КАТАКЛИЗМА НЕИЗБЕЖНА Од вулканске ерупције НЕМА БЕЖАЊА, показује ИСТОРИЈА

18.11.2024. 08:02 08:06
После ерупције вулкана Индонезија ТРАЈНО ПРЕСЕЉАВА СТАНОВНИКЕ Хиљаде људи ОСТАЋЕ БЕЗ КУЋА
Ерупција

После ерупције вулкана Индонезија ТРАЈНО ПРЕСЕЉАВА СТАНОВНИКЕ Хиљаде људи ОСТАЋЕ БЕЗ КУЋА

06.11.2024. 07:40 07:44
СТРАХОТА У ИНДОНЕЗИЈИ, ВУЛКАН СЕ ПРОБУДИО, ЛАВА УНИШТАВА СВЕ ПРЕД СОБОМ Горе куће, небом ЦЕПАЈУ МУЊЕ
Ерупција

СТРАХОТА У ИНДОНЕЗИЈИ, ВУЛКАН СЕ ПРОБУДИО, ЛАВА УНИШТАВА СВЕ ПРЕД СОБОМ Горе куће, небом ЦЕПАЈУ МУЊЕ

04.11.2024. 06:51 07:04