Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

(ВИДЕО) ЏИХАДИСТИ ЗАПАЛИЛИ БОЖИЋНУ ЈЕЛКУ, ХРИШЋАНИ СЕ ДИГЛИ НА НОГЕ Да ли је Асадов одлазак донео нове невоље хришћанима у Сирији

24.12.2024. 13:53 14:06
Пише:
Извор:
Kurir.rs
сирија
Фото: printscreen/telegram

Како време пролази, страхови за опстанак хришћана у Сирији су све већи.Синоћ је спаљена божићна јелка у Хами што је застрашујући знак да би хришћани могли да буду на мети џихадиста после свргавањаБашара ал-Асада.

Спаљивање јелке је довело до протеста хришћана у Дамаску, преноси Курир.

Наводно је џихадистичка група Хајат Тахрир ал-Шам, брзо реаговала после објављивања шокантних снимака, при чему је њихов верски лидер рекао становницима да они који су запалили јелку "нису Сиријци" и том приликом је обећао "да ће бити кажњени."

- Поставићемо нову јелку која ће сијати до сутра ујутру - рекао је он, а локални медији јављају да је "посао завршен како је обећано."

Свештеник из града Сукајлабија са већинским хришћанским становништвом такође је рекао да су међу кривцима осам несиријских држављана који су одлучили да запале јелку.

Стотине демонстраната изашло је током ноћи на улице у хришћанским областима Дамаска у знак протеста због паљења јелке неколико сати пре поноћи, уочи Бадњег дана.

- Тражимо права хришћана - узвикивали су демонстранти док су марширали сиријском престоницом ка седишту Православне патријаршије, док су многи организовали скуп у градској Маријамитској катедрали.

Протести су уследили после недеље од када је оружана коалиција свргнула Башара ал-Асада после 24 године, који је гвозденом песницом владао земљом са већинским сунитским становништвом, а његово смењивање је донело нови период неизвесности за многе Сиријце.

Асад, припадник алавитске мањине, јавно је промовисао секуларизам и штитио мањине.

Упркос ликовању због његовог свргавања, још увек постоји широко распрострањена забринутост међу хришћанским и другим мањинским групама о томе шта ће нова администрација предвођена ХТС-ом значити по питању њихових слобода.

Прошле недеље, неидентификовани наоружани мушкарци отворили су ватру на православну цркву у Хами.

У инциденту нико није повређен, а локални епископ је рекао да су власти брзо реаговале, обезбеђујући место догађаја, ухапсивши одговорне. 

У још једном инциденту неколико дана после свргавања Асада, гробље у хришћанском граду Марех, у близини Хаме, је вандализовано.

- Ако нам не буде дозвољено да исповедамо своју хришћанску веру у нашој земљи, као некада, онда нам више није место овде - рекао је демонстрант који је изашао синоћ на улице Дамаска да протестује, тврдећи да су хришћани угрожени.

Према Сиријској опсерваторији за људска права (СОХР), борци који су запалили јелку били су странци из исламистичке групе Ансар ал-Тавхид, која је повезана са Ал-Каидом.

Покрет ХТС, чији корени сежу од Ал-Каиде и који је подржан од Турске, обећао је да ће заштитити мањине, али се по свему судећи то се не дешава у потпуности.

Вођа групе Ахмед ал-Шара, познатији по свом ратном имену Абу Мохамед ал-Џолани, више пута је изјавио да ће радити на распуштању свих фракција и стављању истих под команду Министарства одбране, тј. формираја нових оружаних снага Сирије.

Међутим, постоји бојазан да ХТС неће моћи да стави под контролу све оружане групе и да би могло доћи до осветничких напада на хришћанске заједнице, јер их џихадисти криве за давање подршке Башару ал-Асаду током 13-годишњег рата у Сирији.

ХТС ради на томе да се дистанцира од своје џихадистичке прошлости.

Још увек је на листи терористичких организација у САД, УН, Великој Британији, ЕУ, Русији и Кини, док Шара тврди да би је сада требало скинути са листе и инсистира да то "није терористичка група и да не угрожава цивиле".

Шара је негирао да је желео да Сирију претвори у сопствену верзију Авганистана, рекавши да су две земље веома различите, при чему је Авганистан "племенско друштво" и "да се не може поредити са мултиетничком Сиријом."

Он је рекао да "верује у образовање жена" и осврнуо се на северозападну провинцију Идлиб, коју су побуњеници и џихадисти држали од 2011. године, где имају "универзитете више од осам година".

- Мислим да је проценат жена на универзитетима већи од 60 одсто - рекао је Ал-Шара.

Он није желео да коментарише да ли ће у земљи бити дозвољено конзумирање алкохола.

- Постоје многе ствари о којима једноставно немам право да причам јер су то правна питања, постојаће сиријски комитет правних стручњака који ће написати устав. Они ће одлучити. И сваки владар или председник мораће да поштује закон - рекао је Ал-Шара.

Он је такође додао да жели да споји различите верске групе и да "не игра на секташке поделе".

- Сиријско становништво живи заједно хиљадама година. Водићемо дијалог и побринути се да сви буду заступљени. Стари режим је увек играо на секташке поделе, али ми нећемо. Мислим да револуција припада свима - рекао је Ал-Шара.

ХТС је Сирију ставио под своју контролу, ако изузмемо области источно од Еуфрата коју контролишу Курди и Голанску висораван коју контролише Израел.

Ова група је успоставила транзициону владу, али нам остаје да видимо да ли ће хришћани и друге верске мањине у овој земљи живети слободно у данима и месецима пред нама и шта ће се дешавати посебно уочи прослава Божића и Нове године.

Извор:
Kurir.rs
Пише:
Пошаљите коментар