МЕЊА СЕ ПЛАН ГЕНЕРАЛНЕ РЕГУЛАЦИЈЕ Степановићево ће добити музеј посвећен Милунки Савић
Изменама и допунама плана генералне регулације Степановићева обухваћен је део подручја површине 1,45 хектара на ком је предвиђена градња музеја посвећеног Милунки Савић.
Објекат ће се налазити на озелењеној јавној површини, између улице која носи име хероине балканских ратова и Првог светског рата и инфраструктурног коридора пруге Београд – Суботица – државна граница (Келебија).
„Важећим планским решењем се део зелене површине пренамењује за културу, за потребе планираног музеја посвећеног Милунки Савић у контексту Првог светског рата”, објашњено је у предлогу одлуке који ће се наћи пред одборницима Новосадске скупштине у четвртак, 26. децембра.
Реч је о простору са, како је наведено, одређеним елементима парковског уре-ђења, претежно у јужној зони, који је у функцији релативно широке регулације Улице Милунке Савић и функционално и просторно одвојене зоне коридора пруге. Та површина погодна је за градњу музеја јер се налази преко пута куће у којој је Милунка живела, а близу су центар Степановићева и железничка станица, чиме ће се, сматрају урбанисти, створити услови за развој централних функција тог насеља.
Планирана је гра-дња једноспратне музејске зграде (П+1), у којој су, осим изложбеног простора, предвиђене пратеће, помоћне и техничке просторије.
„Објекат ће својом архитектуром савременог израза, обликовно и симболички, представљати вредности хероине Милунке Савић, која је живела у Степановићеву. На слободном неизграђеном делу парцеле планирано је партерно уређење – пешачке стазе и платои, приступне сао-браћајнице музеју на максимално десет одсто површине парцеле. У зони уз Улицу Милунке Савић планираће се паркинг за потребе корисника, посетилаца и запослених”, наводе урбанисти.
Хероина балканских ратова и Великог рата
Милунка Савић била је једина жена бомбаш у српској војсци, а за успехе у Колубарској бици добила је први од укупно шест ордена за храброст – Орден Карађорђеве звезде. Одликовања недостижна многим војницима добила је као изузетно прецизан бомбаш и успешан јуришник, а касније и командант.
Говорила је да заробљене војнике није убијала, јер се борила за живот, а не за убијање непријатеља. Савезнички војници и војсковође дивили су јој се због неизмерне храбрости, а 1918. године Врховна команда свих војски Антанте писмено је похвалила јунаштво нареднице Милунке Савић. Похвале нису изостале ни од швајцарског форензичара Арчибалда Рајса, адмирала Емила Гепрата, комаданта француске војске у Тунису и градоначелника Туниса, као и генерала Франша д’Епереа, комаданта Солунског фронта.
Подсећања ради, почетком двадесетих година прошлог века хероина балканских ратова и Великог рата Милунка Савић од државе је, за заслуге, добила имање у Степановићеву, које се налази у улици која по њој данас носи име. На том поседу подигла је кућу и заједно са сестром обрађивала земљу, док, у потрази за бољим животом, с децом није отишла у Београд, где је 1973. године и преминула у 81. години.
По катастарским подацима, приземна кућа у Улици Милунке Савић 4 у приватном је власништву и има статус претходне заштите, што значи да су радови могући само уз консултације и услове надлежног Завода за заштиту споменика културе. На кући је 2014. године постављена спомен-табла, а објекат је пре пар година обновљен, што је подразумевало грађевинско-занатске и конзерваторско-рестаураторске радове на фасадама и крову, као и замену столарије, лимарије и израду уличне ограде.
Ј. Вукашиновић
Фото: Н. Мирковић и Музеј Града Новог Сада