СВЕЧАНА АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 75 ГОДИНА РУКОМЕТА У СРБИЈИ: Андреа Лекић и Дејан Милосављев најбољи у 2024. години
На свечаној академији Рукометног савеза Србије прослављен је јубилеј, 75 година рукомета у нашој држави. У хотелу Краун плаза свечаност је почела интересантном приредбом којој је приказано све оно што је рукомет у Србији прошао од 1949. године, па до данас.
Додељена су признања и златне плакете људима који су имали изузетан допринос у развоју рукомета. Повеља од изузетног значаја припала је Божидару Ђурковићу и Хурмији Бајрами.
Велика пажња посвећена је 1984. години када је тадашња селекција Југославије у женској и мушкој конкуренцији освојила злато на Олимпијским играма у Лос Анђелесу. У улози водитеља управо поводом злата у Лос Анђелесу на кратко су се нашли Момир Рнић и Светлана обућина који су се подсетили симпатичних детаља са ОИ. Ускоро су им се на бини придружили саиграчи и саиграчице.
Рукомет је на Олимпијским играма први пут игран 1936. године. Екипе су имале 11 играча и терен је био травнат.
Догађај је говором отворио председник УО РСС, господин Ненад Јанков који је уз захвалност присутнима рекао:
”75 година рукомета у Србији је јубилеј на који сви можемо бити поносни. Рукометни савез Србије формиран је на оснивачкој Скупштини 17. и 18. децембра давне 1949. године када је за првог председника изабран Јован Цекић. Рукомет се кроз године развијао, клубови су напредовали и поставили чврсте темеље за даљи развој. Ретко ко може да се похвали успесима какав су остварили Металопластика и Раднички, двоструки прваци Европе. Запажене резултате имали су и Железничар, Ниш, Пролетер из Зрењанина, Спартак, Динамо, ОРК Београд, Пожаревац и други. Када говоримо о резултатима репрезентативног рукомета, наше даме су у богатој историји освојиле две златне медаље од чега је једна олимпијска, пет сребрних и три бронзане. Са друге стране мушкарци имају три златне медаље, такође једну златну олимпијску, две сребрне и шест бронзаних. Надамо се да ће генерације из 1984. бити водиља новим генерацијама које се симболично сада боре за наступ на највећем планетарном такмичењу 2028. године, такође у Лос Анђелесу.”
Рукометни савез Србије поносан је домаћин великих међународних догађаја које је организовао кроз историју. Иван Миливојевић, први оперативац Савеза, ту традицију својим радом наставља, јер ће Србија поново бити домаћин Европског првенства 2026. године.
”Вечерас смо се окупили да обележимо један велики јубилеј - 75 година постојања рукомета у Србији. Ово није само прослава, већ прича о генерацијама које су уткале своје знање, труд и рад у стварање једне од најважнијих спортских организација у Србији. Такође, ово је и прилика да представимо планове за будућност. Пре неколико месеци започели смо једну нову, здраву причу, преузели смо одговорност да рукомет вратимо тамо где припада. На том путу, путу опоравка српског рукомета, направили смо први корак и поносно могу да кажем да смо после више од десет година добили домаћинство једног великог такмичења. Београд ће бити домаћин Европског првенства за кадете 2026. године! Такође, план нам је, да сами или у сарадњи са једном нама пријатељском земљом, организујемо Европско првенство за жене. Потписали смо Мастер план у Европској кући рукомета који ће нам омогућити стратешки раст и развој. Паралелно са активностим везаним за најмлађе, радићемо и на опоравку струковних заједница. Селектор Србије је постао Раул Гонзалес, један од најбољих тренера данашњице. Од Раула Гонзалеса се неочекује само резултат сениорске репрезентације већ и едукација младих тренера. Рукомет на песку и рукомет у колицима су такође на врху листе приоритета. Наставићемо пут којим је желео да крене наш преминули пријатељ Бане Радишић, желимо да организујемо Европско првенство у рукомету на песку и тако оживимо спорт који је све популарнији у свету.”
Лекићева и Милосављев најбољи
Додељена су и признања онима који су обележили годину на измаку. Најбоља рукометашица у 2024. години била је очекивано Андреа Лекић, а најбољи рукометаш је голман берлинских „лисица“ Дејан Банда Милосављев.
Најбоље младе ирачице су Лара Станић Миа Недељковић, а најбољи млади рукометаши су Урош станковић и Огњен Ценић.
Најбољи судјиски пар је Горан Ковач и Срђан Милосављевић који је сјајно судио дербије Суперлиге. Најуспешнији тренер био је стратег Војводине и доскорашњи селектор Србије Борис Ројевић. Милена Валдеит награђена је за рад у млађим категоријама.
Рукометни савез Србије има велику помоћ државе Србије и њених најважнијих спортских институција - Министарства спорта и Олимпијског комитета Србије.
У то име, посебна захвалница уручена је министру спорта, господину Зорану Гајићу, односно председнику Олимпијског комитета Србије, господину Божидару Маљковићу.
Обраћајући се присутнима, истакли су како су пре свега као спортисти, а потом и тренери користили рукомет за развој свог рада, али је посебно одушевљење изазвала информација коју је господин Маљковић поделио са присутнима - ”Олимпијско срце”, које додељује ОКС биће додељено доктору Ненаду Поповићу, некадашњем југословенском и српском рукометашу, великом добротвору.
Члан ИО Светске рукометне федерације, Нарциса Лекушану, обратила се присутнима у име председника ИХФ, др Хасана Мустафе. Посебно одушевљење изазвало је то што се гошћа из ИХФ обратила на српском језику.
”Драго ми је што сам сада са вама овде. У име председника ИХФ, доктора Хасана Мустафе, честитам Рукометном савезу Србије на 75. година рукомета у Србији. Ово постигнуће је доказ ваше посвећености не само рукомету у Србији, већ нашем спорту уопште. Претходних седам ипо деценција Србија је играла веома важну улогу у развоју и промоцији рукомета. У своје лично име, надам се да ћу бити овде за ваш 80. рођендан када ћемо прославити неке нове резултате.”
Специјално признање Рукометног савеза Србије примио је и председник такмичарске комисије ЕХФ, господин Божидар Ђурковић, дугогодишњи председник и генерални секретар РСС. Господин Ђурковић је уједно примио и захвалницу намењену ЕХФ.
”Испред Европске рукометне федерације ми је припрала част да Вас у име председника ЕХФ, господина Михаела Видерера и своје лично име поздравим. Рукометном савезу Србије честитамо на овом јубилеју. Србија је одувек била важан део европске рукометне породице и чврсто верујемо да ће у наредним годинама наставити свој развој уз нашу подршку. У своје лично име као дугогодишњи рукометни спортски радник желим да вас све поздравим и поручим да заједно можемо да радимо за светлу будућност српског рукомета.”