СЕЗОНА ЈЕ РЕСПИРАТОРНИХ ИНФЕКЦИЈА Да ли је за прехладу крива хладноћа ОВО ЈЕ ОДГОВОР СТРУЧЊАКА
Вируси се развијају у сувим, хладним и тамним окружењима, а стручњаци кажу да капљице воде које садрже вирус могу дуже да остану у ваздуху, ако је он сув.
Цео регион је последњих дана на удару захлађења, због чега се многи од нас осећају помало исцрпљено. Брзе промене температуре, од изненађујуће благе јесени до ледене зиме, натерале су наша тела да покушају да се прилагоде климатским екстремима на које многи нису у потпуности навикли. Да ли управо овакве ситуације могу да нас натерају да се прехладимо?
“Промене временских услова могу да вам направе услове подложне прехладама, али сама промена температуре вас не може учинити болеснима”, објашњава фармацеуткиња Аба Канани из Уједињеног Краљевства.
Међутим, постоје неке друге кључне тачке које би требало да имате на уму…
Вируси се развијају на хладном и сувом ваздуху
Вируси се развијају у сувим, хладним и тамним окружењима, а стручњаци кажу да капљице воде које садрже вирус могу дуже да остану у ваздуху, ако је он сув. Ови услови могу да ослабе наш имунитет и отпорност, утичући на наше тело тако што исушују слузницу и допуштају вирусима да брже уђу у тело.
Пада нам имунитет
Уз мање сунчевих зрака и витамина Д зими, наш имунолошки систем ће такође ослабити – стварајући нас осетљивима на прехладу или грип.
Хладан ваздух је такође фактор
Хладан и сув ваздух такође може утицати на начин на који наше тело реагује на вирус и на то како наша бела крвна зрнца која се боре против инфекција доспевају до подручја где треба да буду да би се борила против инфекција. Када и ако нам телесна температура падне, вируси се лакше размножавају и тако узрокују инфекцију, а ми се осећамо лоше.
Проводимо мање времена напољу
Хладно време такође нас тера да останемо у затвореном простору дуже време, често у друштву више људи, што вирусима даје савршено окружење за лакши пренос међу људима. Вируси могу да се крећу у ваздуху у облику капљица када кијате или кашљете, могу да се шире рукама и да живе на контаминираним површинама попут тастатуре или на квакама. Места попут јавног превоза, школа и радног места савршено су легло вируса. То објашњава зашто блиски контакт са другима зими олакшава ширење ових вируса.
Високе температуре такође играју улогу
Није само хладно време оно што нас може учинити осетљивима на болести и оптеретити наш имунолошки сисрем, већ уопштено нагле промене температуре. Нагле промене температуре и времена могу утицати на ваше здравље ако се на одговарајући начин не можете прилагодити променама. Постоје и сезонске алергије које се поклапају са високом температуром, укључујући грозницу – која код људи ствара пропратне симптоме попут запушеног носа, бола у грлу, сузење очију и главобоље. Топлина и повезана влага такође могу да изазову астматичне симптоме. Но подједнако удисање хладног ваздуха може изазвати астму. Дакле, укратко, није само време оно што нас чини болеснима, већ услови које те промене температура стварају.
Будите на топлом
Ово је очигледно, али када је напољу хладно, носите додатне топле слојеве одеће како бисте се загрејали, уместо само једног дебелог слоја. Абас такође предлаже ношење капе и других заштитних слојева, попут шала, како бисте спречили да телесна температура излази из главе, лица и врата.
Витамин Д и исхрана
Зими наша тела имају мање могућности за производњу витамина Д, а део његове улоге је да подржи и помогне нашем имунолошком систему, па се препоручује да изађете на сунце, кад год је лепше време. И стручњаци сматрају да исхрана, богата витамином Д, може да помогне.
“Побрините се да имате одговарајућу исхрану и свакодневно укључите витамине и минерале из воћа и поврћа”.
Будите опрезни и одржавајте добру хигијену
Перите руке како бисте спречили ширење клица. Користите марамицу за кијање и одмах је баците у канту и оперите руке.
(Krstarica.com)