ПАНИКА! КАКО ЋЕ САД МАФИЈА ДА ДОГОВАРА ЗЛОЧИНЕ? Разбијен још један криптовани сервис за размену шифрованих порука
Међународни истражитељи разбили су још један сервис за размену шифрованих порука – Матикс, који су криминалци користили за договоре око најтежих кривичних дела, саопштено је из Еуропола из којег наводе да је то учинио заједнички истражни тим (ЈИТ) који укључује француске и холандске власти.
Пре него што су разбили ту криптовану апликацију, истражитељи су три месеца су читали поруке могућих криминалаца, а сада ће се те поруке користити за подршку другим истрагама!
- Током координиране операције, коју су подржали Еуројуст и Еуропол, холандске и француске власти укинуле су услугу размене порука, а њихове колеге из Италије, Литваније и Шпаније извршиле су накнадне акције - казали су из Еуропола.
За Србију је, како се сазнаје, од велике важности податак да у акцији учествује шпанска полиција, будући да је последњих година Шпанија једна од највећих база српских мафијаша и упориште припадника балканског картела. Иако засад нема званичних потврда да међу ухапшенима има српских држављана, истражитељи у Србији процењују да би дешифровање комуникација између криминалаца могло да доведе до расветљавања ранијих злочина за које се верује да су почили држављани Србије у иностранству, али и у Србији.
У Еурополу истичу да су сервис Матрикс за размену порука направили криминалци за криминалце, а прво су га откриле холандске власти на телефону осуђеног за убиство холандског новинара Петера Р. де Фриса 2021. Након тога је покренута опсежна истрага о сервису за размену порука.
- Убрзо је постало јасно да је инфраструктура ове платформе технички сложенија од претходних платформи као што су Скај ECC и EncroChat. Osnivači су били уверени да је услуга супериорна и сигурнија од претходних апликација које су користили криминалци. Корисници су се могли придружити сервису само ако су добили позивницу. Инфраструктура за покретање Матрикса састојала се од више од 40 сервера у неколико земаља са важним серверима у Француској и Немачкој - објашњавају из Агенције Европске уније за спровођење закона.
Истичу да је сарадња између холандских и француских власти започела кроз ЈИТ успостављен у Еуројусту.
- Користећи иновативну технологију, власти су биле у могућности да пресретну сервис за размену порука и прате активности на сервису три месеца. Током истраге пресретнуто је и дешифровано више од 2,3 милиона порука на 33 језика. Поруке које су пресретнуте повезане су с тешким кривичним делима као што су међународна трговина дрогом, оружјем и прање новца.
Ко је све учестововао у акцији?
У акцији су учествовали француски ЈУНАЛЦО - Национална јурисдикција против организованог криминала и Одељење ОФАЦ националне полиције за сајбер криминал, холандски Тим за високотехнолошки криминал националних истрага, Јединица за специјалне операције холандске полиције и Национална канцеларија тамошњег јавног тужилаштва, затим Канцеларија главног јавног тужиоца у Франкфурту на Мајни, Немачка савезна криминалистичка полиција и њихов Одсек за тешки и организовани криминал, али и италијанска Национална управа за борбу против мафије (ДНА) и Централна дирекција за услуге борбе против дрога (ДЦСА), литванска Канцеларија главног тужиоца и Биро литванске криминалистичке полиције, шпански Централни истражни суд 1 и 5 Аудиенциа Национал, затим Истражни суд 1 у Марбељи и Шпанска национална полиција.
Акција је изведена у четири државе.
- У Француској је један осумњичени ухапшен, а кућа му је претресена. У Шпанији су двојица осумњичених ухапшена по европском налогу за хапшење из Холандије и претресено је шест кућа. У Литванији је претресено шест кућа. Уклоњени су главни сервери у Француској и Немачкој. Криминалци који користе сервис за размену порука бивају упозорени на пресретање од стране власти путем сплеш странице . Путем правних захтева, власти ће сада моћи да приступе порукама за своје истраге - казали су из Еуропола.
Они истичу и да је прекогранична истрага о Матриксу јасан пример важности међународне сарадње у борби против тешког организованог криминала.
- Радећи заједно у ЈИТ-у, холандске и француске власти су биле у могућности да брзо размењују информације и доказе и предузимају заједничке акције. Како би се подржале истраге о незаконитим активностима које омогућава ова комуникацијска платформа, у јуну 2024. при Еурополу је основана Оперативна радна група (ОТФ) између Холандије, Француске, Литваније, Италије и Шпаније. Ова радна група је одиграла кључну улогу у праћењу криминалних активности на платформи. Еурополов ОТФ ће, такође, пружити помоћ у независним накнадним истрагама које произилазе из обавештајних података прикупљених током фазе операције уживо. Немачке власти подржале су операцију својом техничком стручношћу. Шпанске власти сарађују са својим француским и холандским колегама од раних фаза истраге.
Шпанске власти сарађују са француским и холандским колегама од почетка истраге, а у тој држави је током данашње акције заплењено 145.000 евра у готовини и 500.000 евра у криптовалутама, као и четири аутомобила и више од 970 телефона.
Издат је налог за привремену заплену виле у Шпанији, чија је вредност процењена на 15 милиона евра.
(Kurir.rs/Vijesti)