КАД БУДЕТЕ ЧУЛИ ЗАШТО ЈЕ МЕСО ЦРВЕНО, ВРАТИЋЕТЕ ГА НА ПУЛТ Месар открио тајну у радњама: Сиво месо је БОЉЕ ОД ЦРВЕНОГ
Потрошачи често претпостављају да боја производа указује на његову свежину. То објашњава зашто купци у месари често кажу: „Молим вас, немојте први комад“, јер већ има сивкасту нијансу, што указује на мању свежину – зар не?
- Купац то не разуме, ја му то не замерам. Али требало би да размисли о томе да гледа природни процес који нема никакве везе са квалитетом кобасице или меса. То је оптички процес. Па ипак, индустрија нас је научила: кобасице и млевено месо морају бити црвени - објашњава месар Франц Фол.
Залуђени рекламама
У потрази за добром фотографијом стручњаци се служе разним триковима. Тако многи премазују месо уљем и водом, како би имало сјај. Ако хоће јаркоцрвену, боје га бојама за колаче, па чак и лаком за нокте. Такође, прскају га лаком за косу. Они који праве видео рекламе користе лажно месо, прављено од силикона и боје, често у 3Д штампи.
Залуђени рекламама, често посежемо за најцрвенијим парчетом, мислећи да је оно и најсвежије. Е, па можда и није.
Ипак, млевено месо у супермаркетима мами за куповину својом јаркоцрвеном бојом у паковању, за разлику од помало сивкастог млевеног меса са пулта месаре које је тамо већ неко време. Оно што често занемарујемо јесте чињеница да нас прехрамбена индустрија може лако преварити.
Годинама је месна индустрија промовисала рекламе које нам дају идеју да свеже, висококвалитетно месо увек мора бити јаркоцрвено. Због тога многи људи постају опрезни према месу које је бледе, сивкасте или смеђе боје.
Јаркоцрвена до розе боја многим потрошачима сугерише свежину и висок квалитет, а индустрија користи ту перцепцију како би оставила утисак свежег и сочног меса. У већини случајева, такве промене боје не указују на проблем са квалитетом.
Сивкасто наспрам црвеног меса
- Када дисконт пакује млевено месо, има две могућности. Он гасом издувава амбалажу и обично је у њој веома висок удео кисеоника. Висок проценат кисеоника, посебно код говедине, значи лепу црвену боју. Он то може, и то није забрањено нити средство за црвенило. То је такозвани ‘освеживач’. Ако користимо овај производ, само језгро кобасице остаје црвено, али кобасица споља постаје сива. Ако је пробушите и раздвојите, и оставите пола сата, опет ће поцрвенети, али купац прво види само то сиво млевено месо - наставља месар Франц Фол.
Месо садржи миоглобин, протеин који је одговоран за црвену боју меса. Када месо дође у контакт са кисеоником, миоглобин оксидује и месо може попримити сиву до смеђу боју. То се често догађа код свеже исеченог меса које није дуго било паковано или чувано у вакуумском паковању.
Мајстор меса објашњава:
- Ми само правимо наше кобасице без црвенила, а индустрија то не ради, јер знају да ће избледети у амбалажи. Када је ставимо на пулт, постаје лака од светла и сива од оксидације кисеоника, пише Феникс магазин.