ЈЕДНО РУДАРСКО МЕСТО ГЕНЕРИШЕ ПЕТ НОВИХ РАДНИХ МЕСТА Бељић: Србија 70 одсто електричне енергије добија из рудника
Професор Рударско-геолошког факултета у Београду Чедомир Бељић изјавио је данас да Србија 70 одсто електричне енергије добија из рудника, као и да је снабдевање електричном енергијом од круцијалног значаја за развој домаће привреде.
"Без рударства то не би било могуће", рекао је Бељић на Look up конференцији у Сава центру.
Према његовим речима, рударство представља изузетну развојну шансу, а једно рударско место генерише пет нових радних места.
"Рударство не утиче у великом проценту на БДП, али омогућава развој индустрије и привреде", навео је професор.
Говорећи о пројекту "Јадар", Бељић оцењује да је коректан, као и да га је могуће спровести без великог утицаја на животну средину.
"Метода која би се користила је метода са засипавањем, односно заменом масе коју копамо другом масом. Нема великих померања на површини терена. Мислим да је пројекат у потпуности еколошки прихватљив", рекао је Бељић.
Како каже, јавна расправа би требало да укаже на добре и лоше стране овог пројекта.
"Они који имају нешто против, требало би тада да изнесу своје мишљење. Поштено је рећи да рударство утиче на животну средину, али је потребно рећи и колики је утицај и да ли га је могуће конторлисати", рекао је Бељић.
Додаје да су савремени рудници у великој мери аутоматизовани, а да се у њима примењују принципи даљинског управљања.
"Мислим да би компанија која жели да експолатише јадарит користила најсавременију опрему. Хумани услови рада значе мали утицај на животну средину", истакао је Бељић.
Трећи Look Up по реду окупио је еминетне стручњаке из света, професоре са престижних светских универзитета, али и представнике домаће индустрије.
Конференцију је отворила министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић.
Главне теме су глобалне промене у понуди и тражњи критичних сировина и утицај на геополитику енергетске транзиције, улога Србије у европској трци за независност у области критичних минерала, вештине и иновације за зелену радну снагу, како обезбедити одрживе сировине за зелену транзицију, као и улога обновљивих извора енергије у јачању националне безбедности.