У СЕДИШТУ УНЕСКА ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА О ВИСОКИМ ДЕЧАНИМА Чување светиња и за будуће нараштаје
Патријарх српски Порфиририје отворио је у просторијама Унеска у Паризу изложбу поводом обележавања 20 година од уписа манастира Високи Дечани на Листу светске баштине културних добара од изузетног значаја за човечанство.
Том приликом он је изјавио да је стављањем српских светиња под своју заштиту Унеско показао њихов универзални значај за цео свет, да припадају целом свету што не негира њихову примарну припадност српском народу и српској правостаној цркви који су их изнедрили.
“Високи Дечани не губе свој идентитет. Пре тачно 20 година манастир Високи Дечани је уписан на Унескову листу светске баштине, а две године касније, 2006, још три српске светиње са подручја Косова и Метохије - Пећка Патријаршија, Грачаница и Богродица Љевишка, такође су уписани на листу светске баштине у опасности”, рекао је Порфирије и нагласио је да је стављењем Високих Дечана и друге три српске светиње под своју заштиту, Унеско показао значај њиховог чувања за будуће нараштаје, ‘’за све оне који траже мир, теже добру и љубе светост’’. “Због тога смо ми, као народ и као црква, неизмерно благодарни Унеску, који је својом делатношћу учинио да се, ко зна који пут, покажу истинитим речи Јеванђеља да светлост светли у тами и тама је не обузе. Нека управо та тиха светлост којом целом свету сијају Високи Дечани испуни све нас овде сабране, све људе дечанског окружења и целог света и нека нас свагда води кроз живот”, поручио је поглавар СПЦ.
Изложбу поводом обележавања 20 година од уписа манастира Дечана на Листу светске баштине организовало је Министарство културе, а министар Селаковић је рекао да је српска културна баштина на КиМ и даље, у 21. веку, једно од најугроженијих културних добара у Европи. „Непрекидни насртаји на српску баштину, покушаји преименовања и фалсификовања историје постали су готово свакодневица. Само у периоду 2023-2024. догодио се 31 напад, од којих је већина била усмерена на уништавање и скрнављење културних добара“, упозорио је Селаковић и нагласио да у име изузетне универзалне вредности, чије очување је један од кључних мисија Унеска, и у име историјске истине, изложба о Високим Дечанима буди и позива савест јавности и стоји насупрот сваком насиљу и кривотворењу и сведочи о неопходности и племенитости мисије заштите културног наслеђа човечанства. На отварању је говорио и директор Центра за светску баштину Унеска Елунду Асомо, који је рекао да ова организација активно учествује у промовисању Листе светске баштине у опасности, као и да уписивањем на ову листу Унеско препознаје оно што су универзалне вредности тих места које међународна заједница мора да чува.
М. С.