РУСКИ МОНАХ ДАВНО ДОНЕО ЧУДОТВОРНУ ИКОНУ МАЈКЕ БОЖИЈЕ Манастир Јовање један од најлепших у Србији и посебан по једној ствари
ЧАЧАК: На српској Светој гори, у Овчарско-кабларској клисури на левој обали Мораве ушушкала се велика светиња, манастир Јовање. Не зна се ко је са сигурношћу подигао овај манастир, али се верује да постојао и пре боја на Косову 1389. године.
Стара црква посвећена Светом Јовану Крститељу потопљена је приликом изградње хидроцентрале и језера Међувршје, 1954. године, а данашњи манастир Јовање је подигнут 1957. године после изградње језера Међувршје, за време Епископа Германа. По стилу Јовањска црква је једна од најлепших у српској Светој Гори. Оно по чему је овај манастир посебан јесте и чудотврна икона Мајке Божје Брзопомоћнице, коју је донео архимандрит Серафим Рус 1939. године.
- За ту икону претпоставља се да је копија чувене иконе из манастира Дохијара са Свете Горе, зна се да ју је Серафим Рус донео у Србију 1923. године, када је и сам дошао и да се од ње није одвајао. Када је стари манастир потопљен, све ствари и иконе су однете у Никоље. Када се игуманија Катарина враћала у ново Јовање, са собом је понела само ту икону, краву и шиваћу машину. Монахиње ништа друго нису имале, али је Мајка Божија помогла изградњу манастира и штитила их од свега, каже за РИНУ староседелац Овчар Бање који је од својих предака слушао приче о манастиру Јовање.
Данас је манастир Јовање женски манастир, а захваљући дивним, пожртвованим и вредним монахињама то је једна од најлепших светиња у Србији. Одише миром, лепотом и духовношћу, а велики број верника долази управо ту да се помоли за здравље и срећу, али и за понеку неостварену жељу.
- Верује се да Мајка Божија помаже у свакој неприлици, нарочито се верује да помаже женама које желе, а не могу да добију децу. Људи јој се моле и за налажење несталих ствари, код емотивних недоумица. Доста људи обилази манастир Јовање и то је заоста једна од највећих светиња у нашем крају. Поред иконе која се налази унутар манастира, налази се књига са молитвом коју читају верници кад дођу до велике светитељке по помоћ, каже наш саговорник.
За датум прослављења чудотворне иконе Брзопомоћнице, одређен је 22. новембар по новом, односно 9.новембар по старом календару.