ПОТРАГА ЗА ЗЛАТОМ, БАКРОМ, МИНЕРАЛИМА УЗДУЖ И ПОПРЕКО НАШЕ ЗЕМЉЕ Под Србијом природно благо траже 62 домаће компаније и 30 страних
Рударење на простору Србија сеже у далеку прошлост, а тада се експлоатисало злато, сребро, бакар и олово.
И сада се слободно може рећи да је рудно богатство наше земље знатно јер тренутно на територији Србије геолошка истраживања обављају 92 привредна субјекта. Како кажу у Министарству ридарства и енергетике, геолошка истраживања минералних сировина обављају 62 домаће компаније као и 30 компанија с уделом страног капитала.
Сходно Закону о рударству и геолошким истраживањима, одобрења за геолошка истраживања и одобрења за експлоатацију минералних сировина издаје Министарство рударства и енергетике, а за простор АП Војводине - Покрајински Секретаријат за енергетику, грађевинарство и саобраћај. По основу накнаде за коришћење ресурса и резерви минералних сировина у 2023. години уплаћено је 16.865.336.732 динара.
У Министарству кажу за Дневник да се примењена геолошка истраживања обављају на целој територији Србије, а највише у североисточној Србији, на територији око Бора и Мајданпека у оквиру Тимочке металогенетске зоне. Исто је и кад је реч о експлоатацији минералних сировина - и то се чини у целој Србији, а највише у североисточној Србији, на територији око Бора и Мајданпека, у оквиру Тимочке металогенетске зоне.
Критичне минералне сировине
У Србији, сходно методологији за проглашење критичних минералних сировина Eвропске уније за 2023 годину, тренутно постоји девет критичних минералних сировина за које су утврђене резерве.
То су: антимон, боксит, борни минерали, бакар, фелдспат, флуорит, литијум и магнезит.
Највећи број одобрених истражних права је на истраживању металичних минералних сировина. Истражна права су одобрена на истраживању бакра (Cu), злата (Au), као и олова (Pb), цинка (Zn), сребра (Ag), антимона (Sb) и гвожђа (Fe). Поред тога, истражна права одобрена су на истраживању неметаличних минералних сировина: кречњака, доломита, дијабаза, глина, песка и шљунка, бората и других минералних сировина.
Када је реч о експлоатацији, тренутно се руде бакра и злата и пратећих метала експлоатишу на неколико локалитета. То су : Велики Кривељ, Борска река, и Краку бугареску (Церово) - цементација, Чукару Пеки у општини Бор и Северни и Јужни ревир у општини Мајданпек.
Oдобрења за експлоатацију антимона издата су за локалитете Брасина, општина Крупањ, Централни ревир - Зајача, општина Лозница, и Рајићева гора, општина Брус, али се на њима експлоатација још не одвија.
Тренутно су активна три експлоатациона поља магнезита у општинама Горњи Милановац, Чачак и Чајетина. Такође, у току је експлоатација руде бакра и злата и пратећих метала. Ове руде и пратећи метали експлоатишу се на неколико локалитета: Велики Кривељ, Борска река и Краку бугареску (Церово) - цементација, Чукару Пеки у општини Бор и Северни и Јужни ревир у општини Мајданпек.