ОДШТЕТА ЗА ГРЕХE ИЗ ПРОШЛОСТИ Због присилног рада затвореника у Источној Немачкој ИКЕА плаћају шест милион евра као обештећење
АТЛАНТА: Компанија која се бави производњом намештаја и производа за домаћинство ИКЕА пристала је да уплати шест милиона евра, односно 6,5 милиона долара, владином фонду за надокнаду жртвама присилног рада под комунистичком диктатуром у Немачкој, а због тог потеза активисти се надају да ће и друге компаније то да учине, преноси данас Си-Ен-Ен.
Ове информације су први пут објављене у шведским и немачким медијима пре више од деценије, што је ову компанију подстакло да започне независну истрагу.
Истрагом коју су спровели ревизори из куће Ernst & Young утврђено је да су затвореници производили намештај за компанију ИКЕА још од 1970-их и 1980-их.
У закључку истраге наводи се да су представници индустрије ИКЕА у то време вероватно били свесни да се политички затвореници користе као допуна радној снази.
Бивша Источна Немачка била је под окупацијом Совјетског Савеза од 1949. до 1990. године, који је успоставио строгу комунистичку државу познату као Немачка Демократска Република (ДДР), наводи Си-Ен-Ен.
Десетине хиљада њених затвореника биле су присиљене на рад у фабрикама, што је ово подручје учинило кључним местом за јефтину радну снагу од које су многе западне компаније, како се верује, имале користи.
У саопштењу ове недеље, ИКЕА Немачка је објавила да ће добровољно уложити шест милиона евра у нови владин фонд основан за пружање надокнаде жртвама диктатуре.
Уплата је резултат вишегодишњих разговора између немачке филијале компаније и Савеза удружења жртава комунистичке диктатуре (УОГК) - организације која се описује као тело које ради на обезбеђивању правде за оне који су неправедно осуђени у комунистичкој Немачкој, наводи се у саопштењу.
У саопштењу за Си-Ен-Ен, извршни директор и главни саветник за одрживост ИКЕА Немачка Валтер Каднер, рекао је: "Дубоко жалим што су производи за ИКЕА-у такође произведени од стране политичких затвореника у ДДР-у. Откако је то постало познато, ИКЕА је доследно радила на разјашњавању ситуације. Обавезали смо се онима које то погађа да ћемо учествовати у пружању подршке. Стога поздрављамо успостављање фонда за помоћ и драго нам је што можемо да испунимо наше обећање".
Компанија ИКЕА је прва која је направила овакав потез и активисти и организације које се залажу за жртве су га поздравиле.
Председник УОГК Дитер Домбровски рекао је да се нада да ће и друге компаније следити потез компаније ИКЕА, јер су многе компаније имале користи од присилног рада затвореника у комунистичкој Немачкој.
"Након што је постало познато да је компанија била укључена у присилни рад затвореника, ИКЕА је прихватила наш позив на разговор. Заједно смо кренули путем просветљења и ИКЕА је приступила погођенима као равноправан партнер", рекао је Домбровски.
Специјална представница за жртве ДДР-а у немачком парламенту Евелин Зупке рекла је да је обавеза компаније ИКЕА да подржи фонд за помоћ и да начињен корак представља израз одговорног приступа суочавању с тамним поглављима у историји компаније.
"Не можемо да поништимо то што су затвореници патили у затворима ДДР-а, али можемо их данас третирати с поштовањем и подржати их", закључила је Зупке.