(ФОТО) ТУЖНО ЈУТРО У НОВОМ САДУ НАКОН НЕЗАПАМЋЕНЕ ТРАГЕДИЈЕ Свеће и цвеће испред Железничке станице и центру; Дан жалости у Србији и тродневна жалост Новом Саду
Тужно јутро након јучерашње незапамћене трагедије у Новом Саду, у којој је, након што се срушила надстрешница изнад улаза у Железничку станицу, живот изгубило 14 особа, а још три су повређене.
У целој Србији данас је дан жалости, док у Новом Саду та одлука важи наредна три дана. Заставе у центру Новог Сада спуштене су на пола копља.
Грађани су синоћ палили свеће испред Железничке станице и на Тргу слободе.
Влада Србије прогласила је 2. новембар за Дан жалости на основу Закона о обележавању дана жалости у Републици Србији. Овим законом је предвиђено да се дан жалости проглашава, између осталог, због нарочито тешке несреће која за последицу има смрт, рањавање или тешко оштећење здравља већег броја људи.
За време Дана жалости је забрањено емитовање народне и забавне музике, односно одржавање програма забавног карактера на јавним местима.
За кршење наведеног закона предвиђена је казна од 50.000 до 200.000 динара за правна лица, односно од 2.000 до 10.000 динара за физичка лица.
Начин обележавања дана жалости:
1) Спуштање заставе на пола копља
2) Одавање поште минутом ћутања
3) Медијско информисање и сећање. Новинско-издавачке организације које издају дневне новине дужне су да на дан жалости своје листове одштампају у црној боји, наводећи на првој страни одлуку о проглашењу дана жалости и проглашењу његовог обележавања.
4) Обележавање дана жалости у образовним установама
5) Обележавање дана жалости у установама културе. Музеји, позоришта, биоскопи, организације које имају музичко-сценске програме, архиве и друге установе у области културе обавезни су да своје програме прилагоде дану жалости.
6) Обележавање дана жалости на спортским манифестацијама. Дан жалости у спортским халама, на стадионима и игралиштима обележава се спуштањем на пола јарбола или на пола копља заставе Републике Србије и застава спортских клубова, а ако је реч о спортским сусретима међународног значаја онда и спуштањем застава међународних спортских организација на пола јарбола или на пола копља.