ПРОЈЕКАТ FERTILEAVES НА НОВОСАДСКОМ ТЕХНОЛОШКОМ ФАКУЛТЕТУ Здравији усеви уз еколошки прихватљиву технологију
Комбиновање најсавременијих микробиолошких и нанотехнолошких поступака ради решавања три главна еколошка проблема, а то су климатске промене, губитак биодиверзитета и све веће загађење, окосница је пилот пројекта под акронимом Fertileaves, који се реализује на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду у сарадњи са Универзитетом у Сегедину.
Спроводи се у оквиру програма Interreg VI-A IPA Мађарска–Србија и Инструмената за претпиступну помоћ (ИПА), кроз финансијску подршку Европске уније за период 2021–2027, а има за циљ развој нове, еколошки прихватљиве технологије која помаже усевима да расту здравије и штити их од негативних ефеката климатских промена и загађења.
Оно на чему раде јесте одабир микроба који помажу биљкама да расту и природно се боре против патогена, али и проучавање природних антимикробних супстанци које они производе, креирање третмана за биљке, развијајући нано-формулу за заштиту од болести и штеточина, те тестирање ефикасности.
Раде на решавању три главна еколошка проблема, а то су климатске промене, губитак биодиверзитета и све веће загађење
– Спроводимо експерименте да испитамо колико добро овај третман штити биљке од инфекција и подстиче њихов раст, посебно у условима суше – додаје др Јелена Живанчев, виши научни сарадник на Технолошком факултету Универзитета у Новом Саду. – Са све чешћим сушним периодима услед климатских промена, истражујемо да ли овај третман може учинити биљке отпорнијима, помажући им да задрже више воде. Испитујемо и како наш третман помаже биљкама да апсорбују и разлажу штетне хемикалије, док побољшавају здравље земљишта повећањем корисних микроба око корена.
Усклађен са циљевима Европског зеленог договора, Fertileaves тежи ка нултом загађењу животне средине, напомиње саговорница.
– Дељењем наших резултата, желимо да подигнемо свест о одрживој пољопривреди и њеној улози у борби против климатских промена. У ове напоре укључићемо јавност, студенте, пољопривреднике и стручњаке из ове области како бисмо промовисали предности зелене и органске пољопривреде – каже др Јелена Живанчев.
С. Милачић