У МАТИЦИ СРПСКОЈ ОБЕЛЕЖЕНО 100 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА АКАДЕМИКА ВЛАДЕТЕ ЈЕРОТИЋА Просветитељ с харизмом
Матица српска и Задужбина Владете Јеротића обележили су 100 година од рођења тог угледног неуропсихијатра, филозофа и есејисте. „Само дела љубави остају“ је мотив, али и тема која је у Матици српској јуче окупила велики број поштовалаца лика и дела Владете Јеротића.
- Владета Јеротић је једна од тих изузетно ретких личности које су својим интелектуалним радом и духовним сазревањем истовремено најнепосредније утицали на интелектуални раст и духовно сазревање нашег народа и културе – истакао је председник Матице српске проф. др Драган Станић. - Психоанализе, бављење неурозама, начин на који је он полако прелазио у подручје религијског искуства, како се суочавао са духовном и православном традицијом, другачијм религијским искуствима - све је то остављало једно невероватно богатство у његовим текстовима и на тим текстовима смо ми духовно расли. Он је сигурно учинио, како се николајевски може рећи, да се Срби сложе, обоже и умноже.
Легендаран просветитељ са ненаметљивом харизмом – тако је Јеротића назвао проф. др Драган Симеуновић.
– Човек који је сигурно био један од најутицајнијих српских интелектуалаца крајем 20. и почетком 21. века, који с разлогом има изузетно велики број поштовалаца, јер је, не само речју, него и делом, ширио добру мисао, добру вољу и искрено настојао да просветљује наш још увек непросвећени народ – сматра проф. др Симеуновић. - Сви знамо колико је популаран Владета Јеротић, а дошло је, ево, време да тај тихи, добри и скромни човек, који није волео да га за живота хвале и бојао се да после смрти не буде прехваљен, данас у једној овако великој, часној институцији као што је Матица српска, коју је веома поштовао, буде као личност осветљен из различитих углова.
Два милиона прегледа
Задужбина Владете Јеротића наставља са објавом рукописа из академикове оставштине. „Он је тачно знао шта, како, где”, рекла је уредница издања проф. др Ирена Арсић. „Био је мудар, не само у научном и филозофском смислу, него и кад је реч о свакодневном животу. Умео је да нас припреми и да нам остави довољно материјала. Трудимо се да међу младима актуализујемо његово дело, па радимо систематизацију, јер су радови помало расути по књигама. У његовој Историји књижевности од Саве до Павла су студије о педесеторици српских писаца, то још нико није урадио. Младима морамо Јеротићева дела приближити путем друштвених мрежа. Задужбина је током протеклих месец дана имала два милиона прегледа.
Протођакон СПЦ др Драган Стаменковић је из угла теолога и лекара говорио о Јеротићу кроз тему која се, како је рекао, као лајтмотив, провлачи кроз цело његово дело - психолошко и религиозно биће човека.
- Мислим да нико као он није успео да премости те, да тако кажем, завађене обале теологије и психијатрије . Јер је тај сусрет заиста диктиран захтевима савременог човека, који има потребу за целовитошћу – поручио је др Стаменковић. - Данашњи свет пати од проблема негирања духовне стране човековог бића, што је условило да веома тешко спознајемо свет око себе, а и себе саме. Професор Јеротић говорио је да се наука одвојила од теологије, касније од филозофије, негде почетком 19. века. Све егзистенцијалије, као што су вера, нада, љубав, смисао, истина, правда, стављене на други колосек и то је, како је говорио, условило да човек који је хтео да буде господар природе постане роб своје сопствене природе.
Б. Павковић