ПРОФЕСОРИ СА АМЕРИЧКОГ „PURDUE” УНИВЕРЗИТЕТА НА ФАКУЛТЕТУ ТЕХНИЧКИХ НАУКА О нуклеарним и радиолошким истраживањима
Угледни професори са америчког „Purdue” универзитета, проф. др Џејсон Харис и проф. др Марија Окуниевски, посетили су Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду и одржали стручна предавања из области нуклеарних и радиолошких наука и инжењеринга, представљајући сопствена истраживањим.
Проф. Харис посвећен је областима физике заштите животне средине и реактора, детекције и мерења зрачења, као и нуклеарне сигурности, док је проф. Окуниевски, своја истраживања фокусира на везе између еволуције микроструктуре, обраде, механичких својстава и понашања под зрачењем, са циљем унапређења горива и материјала следеће генерације. На предавању је декан ФТН-а, професор др Борис Думнић истакао чињеницу да је пред њима изазов који захтева промишљену анализу ризика и интеграцију безбедносних мера, како би осигурали да сви будући пројекти у овој области буду у складу са највишим међународним стандардима.
– Посета реномираних америчких професора представља изузетан догађај за нас, не само због богатог искуства и доприноса у поменутим областима, већ и због тога што долази у тренутку када је Србија на прекретници у развоју и модернизацији својих нуклеарних технологија. Факултет техничких наука се активно укључио у ове процесе, те је недавно уобличен Акциони план који дефинише нашу стратегију у образовању и истраживању у области нуклеарних и радиолошких наука и инжењеринга. Он не само да одговара на тренутне потребе наше земље, већ и отвара могућности за будуће генерације инжењера који ће се бавити овим критично важним пољем – поручио је Думнић.
Могућност учешћа на међународном нивоу
Тренутно се раде измене Закона о енергетици којима се, након 35 година, укида мораторијум на развој нуклеарних технологија. То нашој земљи омогућава равноправно учешће на међународном нивоу, поготово у области анализе ризика кроз интеграцију нуклеарне безбедности и сигурности.
Коришћење нуклеарне енергије уређено је новом Стратегијом развоја енергетике, која предвиђа увођење нуклеарних електрана у електроенергетски систем Републике Србије после 2040. године. Република Србија је предузела значајне кораке у области енергетике, а посебно у области нуклеарних технологија.
Тако је први корак ка новој ери у употреби нуклеарне енергије и технологија потписивање Меморандума о сарадњи са Министарством енергетике, што нашу земљу уводи у једно ново и одговорно доба у енергетском сектору. Свој потпис на Меморандум ставили су министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић Хандановић и представници пет министарства и 20 факултета, научних института и енергетских предузећа. Посебан фокус стављен је на развој образовних и научних програма, јачање капацитета у институтима и стварање регулаторног и правног оквира.
И. Бакмаз