moderate rain
14°C
04.10.2024.
Нови Сад
eur
117.0241
usd
106.0385
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Премијер Вучевић о захтевима просветара: Предлог Владе је коректан и конструктиван, за свако повећање је потребно покриће

04.10.2024. 07:37 07:46
Пише:
Милош Вучевић
Фото: Printscreen Instagram milosvucevic

Председник Владе Србије Милош Вучевић рекао је гостујући у емисији "Директно са Мињом Милетић" да је рад просветних радника посебно вреднован и да је повећање плата за 12 одсто коректан и конструктиван предлог.

Он је навео да се нико са просветарима не инати, већ да за свако повећање зарада мора да постоји економско покриће и да буде у оквиру државног буџета.

Подсетимо, четири просветна синдиката организовала су у среду протестно окупљање у Београду и обуставу рада у једном броју школа, тражећи поред осталог да се плате почетника у просвети изједначе са републичким просеком. Због тога један део школа није радио, један је радио скраћено, док су неке школе радиле нормално.

Представници синдиката су тада разговарали са премијером Вучевићем, али им је саопштено да нема боље понуде од јануарске повишице од 12 одсто. Синдикати, међутим, нису пристали на то да повишица не буде једнака за све запослене у школама.

"Нема тог притиска који може да доведе до већег издвајања, зато што нема простора за већа издвајања. Растурићемо државу, растурићемо економију државе. Како да кажемо да нам не треба војска, здравство или инфраструктура? Да од тога треба да одустанемо? На тај начин ћемо да зауставимо раст БДП, из тога вам расту плате и пензије и направићемо дупли проблем", рекао је Вучевић у емисији "Директно са Мињом Милетић".

Каже да је до сада водио четири или пет рунди разговора са синдикатима у просвети, да је Влада Србије показала бригу за просвету и да му није драго да чује да немају слуха или да имају негативан однос према просвети генерално.

"Ако кажемо да ће свуда у јавном сектору плате да расту осам одсто у 2025. години, а да предвиђамо раст за учитељице, наставнике, професоре и васпитачице у вртићима и жене и медицинске сестре, које раде у јасним групама, од 12 одсто, не бих рекао да је то некоректно. Не бих могао да кажем и да то није знак пажње или бриге државе према просвети. Такође, ту постоји и  идеја измене Кривичног закона где ће посебно да се третира, инкриминише, кривично дело напада на просветне и здравствене раднике. То нешто значи'", рекао је.

"Почетна плата у јануару може да буде 97.000 динара"

Како је обjаснио на овај начин се решава статсу учитељице и разредног старешине у погледу коефицијента, као и питање људи који су до сада радили на одређено време а имали су довољан фонд часова.

"Ми нисмо само дошли до тога да у овом тренутку држава може, а да не угрозимо економски државу, да почетна плата у просвети буде просечна зарада у Републици. Међутим, можемо да почетна плата у просвети буде 97.000 динара у јануару 2025. године, што је негде 0,93-0,94 процената од просечне зараде. Не говоримо о просечној заради у просвети, она је већа. Говорим да први дан када се неко запосли на пример као васпитачица у вртићу, учитељица или наставник, креће са платом од 97.000 динара", објашњава Вучевић.

Каже да је након разговора са председником Србије и министром финасија, спреман да у преговорима са ММФ-ом преговара за још једно једнократно новчано повећање за све запослене у просвети. Међутим, како додаје, то је оно што се не поклапа са захтевима синдиката.

"Када ја изађем с тим предлогом и кажем то, они ће да поруче да је то нешто што њих не трангира и да сутра свакако имају нулу. Онда на тај начин шаљете поруку Влади Србије да вас не интересују предлози. То онда није социјално-економски дијалог, то је онда наметање услова или ултиматума", рекао је Вучевић.

Према његовим речима, инфлација ове године неће прећи 4,7 одсто, а раст БДП-а је пројектован између 3,8 и 4 одсто.

"То значи да ћемо ми бити за око 3,8 одсто богатији у односу на претходну годину. Просветари су увек добродошли да разговарамо. Не могу да кажем да су они некоректни у тим састанцима, причамо врло конструктивно. Међутим, то су паре које ми њима нудимо и то је то. Нема неограничених пара. Не можемо на пример да смањимо наоружање или да некоме ускратимо нешто. О свима мора да бринемо једнако", рекао је Вучевић.

euronews.rs

Извор:
Дневник
Аутор:
Пошаљите коментар