ОЛАКШИЦЕ НИСУ СВУДА ИСТЕ
Ево шта се од погодности нуди богаташима ТОП ПЕТ ЕВРОПСКИХ ПОРЕСКИХ РАЈЕВА У овим државама странци најчешће "удомљавају" своја богатства
Гладне инвестиција, земље у Европи се такмиче да привуку и задрже богате. Euronevs Business истражује понуђене пореске олакшице, заједно са одбијањима против њих.
Према подацима Пореске опсерваторије ЕУ, највише стопе законског пореза на доходак грађана у ЕУ престале су да опадају од финансијске кризе 2008. године.
Уместо тога, група примећује да су владе увеле „све већи број преференцијалних пореских режима усмерених на стране појединце“, надајући се да ће привући богате исељенике на своје територије.
Када размишљамо о највећим европским пореским рајевима, не постоји - међутим - приступ „једна величина за све“.
Другим речима, ниско пореска јурисдикција за једну особу можда неће бити порески рај за другу.
- Много зависи од тога одакле долази то богатство- рекао је Џејсон Пајпер, шеф сектора за порезе и пословно право у Удружењу овлашћених сертификованих рачуновођа.
- На пример, ако имате много капитала везаног негде, онда ћете бити много више заинтересовани за режим који има 0 одсто пореза на капиталну добит по основу преноса, него ако још увек имате много активних прихода који пристижу - рекао је он.
Надајући се да смање своје пореско оптерећење, бројни богати појединци могу одлучити да се преселе у иностранство.
Шта различите земље нуде и које се разматрања узимају у обзир при пореском планирању.
Италија
Италија је популарна дестинација код исељеника не само због своје културе и климе, већ и због пореских олакшица.
На први поглед, земља има релативно високе намете на личне и корпоративне приходе, иако постоје порески олакшице које су доступне странцима.
Један од најпознатијих је његов паушални порески режим, који омогућава богатим појединцима да плаћају фиксни износ на све приходе из иностранства. Ово је без обзира на зарађени износ.
Годишња фиксна накнада је недавно повећана на 200.000 евра, са претходних 100.000 евра.
Предност је доступна до 15 година, а такође је отворена само за оне који нису били порески резиденти у Италији најмање 9 од последњих 10 година.
С обзиром на цену фиксног пореза, интересантан је само за појединце са веома високом нето вредношћу.
- Италија је веома популарна - рекао је за Еуроњуз Бизнис саветник за порезе и имиграцију Дејвид Лесперанс.
- Када је паушални порез износио 100.000 евра, један од мојих клијената ми је рекао да је то плаћао свом рачуновођи сваке године. Морате да запамтите да, са паушалним порезом, нема трошкова усклађивања за пореско планирање - објаснио је он.
Швајцарска
Швајцарска такође има једну врсту паушалне шеме (форфаит фискални), иако швајцарска држава тврди да је мање од 0,1 одсто њених пореских обвезника наплаћено овим методом.
Начин на који то функционише је да, уместо да прикупљају накнаде на основу прихода или богатства, неки швајцарски региони израчунавају стопу на основу трошкова појединца.
Док паушални износ може бити интересантан за супер богате, држава је увела минимални порез.
Ово је већа од две цифре: или седам пута ваша годишња закупнина или вредност закупа ваше примарне имовине, или већа од 429.100 ЦХФ (око 455.000 евра).
Ови прагови се примењују на савезном нивоу, иако одређени региони могу повећати минималну суму. Имате право на фискални одбитак ако немате швајцарско држављанство и ако долазите да живите у земљи по први пут – или након одсуства од 10 или више година. Корисницима је такође забрањено да имају запослење или воде посао у Швајцарској.
То значи да је шема намењена привлачењу малог броја богатих исељеника који имају пасиван приход.
Португал
Пореске олакшице постале су тема полемике у Португалу због растућих цена кућа, које је подстакао долазак богатих странаца.
Упркос томе, након што је прошле године смањила бенефиције, португалска влада сада поново уводи пореске олакшице за исељенике.
- Португал је имао режим НХР-а који вам је омогућавао да живите у Португалу до 10 година и да не плаћате много пореза на страни приход- објаснио је Грегори Гусенс, порески адвокат у Такпатриа.
Ово је посебно привукло велики број пензионера, који су одлучили да се преселе у Португалију и не плаћају порез на доходак на своје иностране пензије.
За оне који су остваривали приход у Португалу, одређене активности су опорезоване по повољној стопи од 20%.
Осим што је узнемирио локално становништво, систем НХР је изазвао критике из нордијских држава, које су посматрале егзодус својих старијих грађана.
Финска и Шведска су посебно поднеле званичне захтеве за промену својих правила о двоструком опорезивању са Португалом.
То би им омогућило да намећу намете на пензије својих исељеника.
Као одговор на притисак, Португал је сада променио своје пореске олакшице како би се „фокусирао на људе са образовањем који заиста могу нешто да допринесу португалској економији“, објаснио је Гусенс.
Раније ове године, португалски министар финансија Жоаким Миранда Сарменто рекао је за Фајненшел тајмс да ће плате и професионални приходи имати право на пореске олакшице према новим правилима.
Чини се да ће пензије, дивиденде и капитални добици бити искључени.