БРИТАНИЈА И САД СПРЕМНЕ ДА ДАЈУ ЗЕЛЕНО СВЕТЛО УКРАЈИНИ ЗА НАПАД НА РУСИЈУ? Зеленски добија зелено светло за лансирање ракета
Украјина би ускоро могла да добије тајну дозволу за лансирање пројектила на Русију у наредним недељама, будући да се Велика Британија и САД се спремају да дају зелено светло.
Међутим, они то желе званично да објаве тек након лансирања првих ракета, пише угледни Тајмс, позивајући се на неименоване изворе.
Западне дипломате спремне су да потпишу одлуку, али би могле да се уздрже од званичног саопштења у УН следеће недеље.
Тајмс наводи да постоји опрез у вези са објављивањем тог потеза унапред да се не би упозорила Русија.
Такође, могао би да буде склопљен тајни споразум како би се Украјини омогућило да испаљује крстареће ракете британске и француске производње на Русију са елементом изненађења, наводе дипломатски извори, а преноси Курир.
Француска и Велика Британија су већ послале пројектиле Сторм шедоу у Украјину, међутим, само за употребу на циљевима унутар граница земље у борби против руских снага.
Шта је 'сторм шедоу'?
„Сторм шедоу" је англо-француска крстарећа ракета са максималним дометом од око 250 километара.
Французи је зову „скалп".
Они се бацају из авиона, а потом лете малтене брзином звука, блиско пратећи терен, пре него што се спусте и детонирају високо експлозивну бојеву главу.
„Сторм шедоу" се сматра идеалним оружјем за пробијање ојачаних бункера и складишта муниције, као што су они које Русија користи у рату против Украјине.
Али сваки пројектил кошта скоро милион америчких долара, тако да се обично користе у склопу пажљиво планираних налета много јефтинијих дронова, који се шаљу унапред да збуне и заморе непријатељску противваздушну одбрану, као што то Русија ради Украјини.
Коришћени су уз сјајне резултате, када је погођено руско црноморско поморско седиште у Севастопољу чиме је Крим постао небезбедан по руску морнарицу.
Британски дипломатски извори рекли су да желе да покажу да НАТО "делује јединствено и да избегну утисак да Велика Британија и САД "доминирају у доношењу одлука".