СЕЋАЊЕ НА ЖРТВЕ ПОКОЉА
У ГАРАВИЦАМА КОД БИХАЋА Обележено 83 године од усташког злочина над 12.000 Срба
БИХАЋ: У Гаравицама код Бихаћа, једном од највећих стратишта српског народа у НДХ, обележено је 83 године од усташког злочина над 12.000 Срба, међу којима је био велики број деце.
Служен је парастос и положени венци и цвеће на споменик, а присуствовали су министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић, као изасланик председника РС Милорада Додика, државни секретар у Министратству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Ђорђе Тодоров, представници СУБНОР-а и других борачких организација.
У Спомен-парку још увек стоји ратна застава ФБиХ постављена крајем августа, иако Комисија за очување националних споменика БиХ то није дозволила, преноси РТРС.
Такође се наводи да је српско стратиште у Гаравицама препуштено пропадању и забораву, иако је под заштитом Комисије за заштиту националних споменика БиХ.
Усташе су почетком Другог светског рата извршиле масовни покољ српског цивилног становништва, у којем је убијено више од 12.000 људи, међу којима је био велики број деце и 148 бихаћких Јевреја.
На неколико масовних стратишта у околини Бихаћа у току 1941. године зверски је убијено више од 15.000 Срба из шире околине.
Бихаћ је почетком Другог свјетског рата био седиште новоосноване жупаније Независне Државе Хрватске под називом Крбава и Псат.
Комисија за очување националних споменика БиХ донела је 2013. године одлуку да се Гаравице прогласе за национални споменик.
Сећање на злочин НДХ над Србима у Гаравицама код Бихаћа се, као историјски догађај од републичког значаја, облежава у организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Владе Републике Српске