„ДА ИМАМО И ОДГОВОРНОСТ ЗА ОНО ШТО СЕ ИЗНОСИ У ЈАВНОМ ПРОСТОРУ” Министар Ристић апелује на професионализам у медијима
БЕОГРАД: Министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић рекао је данас да ће држава реаговати на све оне медије који позивају на насиље вербално или физичко и да неће толерисати насиље ни према ком грађанину Србије, самим тим и према носиоцима највиших државних функција.
Одговарајући на то како види изјаву председнице Народне Скупштине Ана Брнабић да медији позивају на убиство председника и да ли је свестан колико су озбиљне последице, Ристић је рекао да свакодневно постоје медији који позивају на рушење државе и на насиље.
Он је додао да у Србији у овом тренутку има више од 2.400 регистрованих штампаних и електронских медија.
"Дакле, имамо плурализам медија, имамо плурализам мишљења. Уз плурализам медија и плурализам мишљења потребно је да имамо и одговорност за оно што се износи у јавном простору. Постоје медије у нашој земљи који промовишу вршење насиља и омогућавају појединицима својим саговорницима, гостима, да позивају на рушење уставног поретка, да позивају на убиство грађана Србије, на носиоце највиших државних функција", рекао је Ристић.
Према његовим речима о тој теми се свакодневно са власницима медија и уредницима разговара.
"Апелујем на професионализам, а са друге стране морам да најавим да ће држава реаговати у оним екстремним случајевима када се крши закон о јавном информисању и медијима, када се промовише говор мржње, када се нарушава достојанство личности и слично. Дакле, у том смислу, оно што је важно, то је да будемо одговорни и професионални у вршењу својих професионалних обавеза и да реагујемо када неко од наших саговорника, свесно или несвесно, експлицитно или имплицитно, позива на вербално, врши вербално насиље над некиме или позива на вршење физичког насиља укључујући и убиства", истакао је он.
Ристић је рекао да је таквих случајева, нажалост, све више и више у јавном простору и истакао да је то недопустиво.
"То контаминира јавни простор и то релативизује оно што се зове култура дијалога и на неки начин ставља по страну културу дијалога и афирмише насиље. Министарство информисања и телекомуникација инсистира када су медији у питању, пре свега на потпуној равноправности свих медија. За нас не постоје зависни и независни медији, не постоје провладини и антивладини, постоје медији и они који то нису и постоје новинари и они који то нису", казао је Ристић.
Позвао је још једном све медије на кодекс понашања и истакао да се неће толерисати било какви позиви на насиље, ни према ком грађанину Србије, па самим тим, ни према носиоцима највиших државних функција.
"Нити ћемо толерисати било какво вршење насиља, нити говор мржње у средствима јавног информисања, али ту пре свега требају да реагују уредници, требају да реагују аутори текстова, уколико се ради о штампаним медијима, требају да реагују водитељи емисија, па тек онда држава. Врло често се у појединим медијима дешава да се отворено промовише насиље", навео је он.
Поновио је да је насиље свакодневно присутно у медијима и да је постало масовна појава и да је Министарство кренуло у дијалог са медијским посленицима, са медијима, са новинарским удружењима, са којима има редовне свакодневне консултације и разговоре.
"Одлажемо тај моменат санкционисања до оног момента док не исцрпимо дијалог. Надам се да ћемо дијалог исцрпети са позитивним резултатом и да неће бити потребе да се примењују и ти делови закона који се односе на казнене одредбе. Али, да ли сам задовољан као грађанин Републике Србије, као конзумент медијских садржаја, штампаних и електронских? Не. И врло сам забринут као грађанин. А сам и тим и као министар", нагласио је Ристић.