105.2321

КАНАДА ЕЛИМИНИСАЛА ШПАНИЈУ СА ОЛИМПИЈСКИХ ИГАРА: Крај за европског шампиона!

02.08.2024. 19:31 19:35
Извор: ФИБА

Кошаркаши Канаде победили су Шпанију резултатом 88:85 у последњем мечу групне фазе на Олимпијским играма.

Утакмица је значила и једној и другој екипи, али и Грчкој и Аустралији. Ово је био пораз који је елиминисао Шпанију као последњу у А групи и "лансирао" Аустралију ка другој фази кошаркашког турнира Олимпијских игара, док ће Грци зависити од Србије и Јужног Судана.

Што се тиче Канаде, њих је до ове победе и првог места у групи водио Шеј Гилџес Александер са 20 поена, 3 скока и 2 асистенције, 18 поена уписао је Ендру Нембхард, а 16 Ар Џеј Берет и треба споменути Дилона Брукса који је постигао 13 поена. У редовима Шпаније, видели смо сјајног Дарија Брисуелу који је за 14 минута на паркету имао 17 поена, био најефикаснији и био главни "кривац" за велики повратак Шпаније. Испратили су га Серхио Љуљ са 13 поена, Алекс Абринес са 12, односно Вили Ернангомес и Хаиме Прадиља са по 10 постигнутих поена.

Ово је био последњи меч у каријери Рудија Фернандеса, док је Серхио Љуљ одиграо последњу утакмицу у репрезентацији Шпаније.

Прва четвртина је била најмање ефикасна и некако су обе екипе и даље биле у грчу о чему и говори податак да су убацили по 19 поена за 10 минута кошарке. Рано су Шпанци стали у зону на инструкције Серђа Скариола, да би Ђорди Фернандес (селектор Канаде) то брзо препознао и проналазио начин да казни "Фурију". Мењали су зоне шпански играчи, Скариоло је из "2-3" зоне прелазио у "3-2" зонску одбрану, а гледали смо и неке комбиноване (мечап) зоне на које су све Канађани имали спреман одговор. Највећа предност канадског тима био је Шеј Гилџес Александер, који је од почетка до краја био незадржив, али треба истаћи и Ендруа Нембхарда који је на обе стране терена био фантастичан. У другом кварталу су Шпанци примили чак 30 поена и Канада је већ ту кренула да се опушта и улази у мирније воде, али су Шпанци некако успевали да се врате. Када је деловало да им је морал опао и када је разлика отишла на преко 12 поена, тада се појавио сјајни Брисуела који је серијом 9:0 за неколико минута вратио Шпанце у живот.

Пробудили су се "дивови" Љуљ и Руди и покушали да "украду" утакмицу Канади у самом финишу. Ипак, прибрани су били Берет и Гилџес-Александер, али су Дорт и Брукс у одбрани дали допринос, као и Нембхард који је на крају изблокирао Љуља.