СВЕТСКИ ДАН ПРЕВЕНЦИЈЕ УТАПАЊА Деца ОД ЈЕДНЕ ДО ЧЕТИРИ ГОДИНЕ НАЈЧЕШЋЕ СТРАДАЈУ
Светски дан превенције утапања обележава се четврти пут од установљења, 25. јула, под слоганом: „Свако се може утопити, али нико не би требало.“
- Глобално, највеће стопе смртних случајева услед утапања јављају се код деце узраста од једне до четири године, од којих се већина удави веома близу куће. Глобални извештај о утапању идентификује факторе ризика за утапање код деце као што су: изостанак или неадекватан надзор, недостатак баријера за спречавање приступа води и ниска свесност о опасности код одраслих који чувају децу – кажу у Институту за јавно здравље Војводине.
Деца узраста од једне до четири године су најподложнија утапању јер су веома покретна и могу пасти у отворену воду или неправилно затворене колекције воде из којих не могу изаћи. Вештина пливања је међу најважнијим вештинама за здравље деце предшколског и раног школског узраста.
У Војводини 26 удављења у 2022. години
- У Србији је током 2022. године забележено 72 смртна случаја услед дављења и потапања, од тога 53 међу особама мушког пола, а 19 међу особама женског пола. Од укупног броја случајева, 26 их се десило у Војводини. У Србији је 2022. године, од укупног броја случајева, 9,7 одсто било међу децом и младима до 19 година, 50 одсто случајева су особе доби 60 и више година а остали су особе доби између 20 и 59 година. У Војводини је исте године од укупног броја случајева 7,7 одсто било међу децом и младима до 19 година, 61,5 одсто случајева су особе доби 60 и више година а остали су особе доби од 20 до 59 година – Напомињу у Институту.
- Најбоље би било да сви користимо само уређене плаже предвиђене за пливање (бове ограничавају зону за пливаче, постоје упутства за употребу и спасилачка служба). Плажу је најбоље користити у радно време спасиоца, а пливати само у обележеним зонама. Ово нарочито треба практиковати када идемо са децом и објашњавати им, најбоље током целог одрастања, док још на плаже иду са одраслима. Непливачи улазе у воду само са одраслим пливачем, уз безбедносни прслук или сертификоване гуме за непливаче – наводе у Институту. Корисно је, истичу, проћи професионалне обуке пружања прве помоћи.
Процењује се да се сваке године у свету утопи 236.000 људи.
Љ. Петровић