ЦЕО СВЕТ СЕ ПИТА Шта следи након одустајања Бајдена од изборне трке?
ВАШИНГТОН: Након што је амерички председник Џо Бајден окончао кампању за реизбор и подржао потпредседницу Камалу Харис за свог наследника, демократе сада морају да спроведу промену без преседана у касној фази изборног циклуса.
Није случај без преседана да актуелни председник не иде на реизбор, али све оно што окружује Бајдена, почев од бриге за његову физичку и менталну способност да обавља функцију па до обима кампање уводи САД на до сада неиспитану територију, наводи Политико.
Демократе ће одржати конвенцију у Чикагу од 19. до 22. августа, а оно што је требало да буде "крунисање Бајдена" сада постаје отворено такмичење на којем готово 4.700 делегата има одговорност да изабере Бајденовог наследника, пише АП.
Бајден је и даље председник САД све док не буде инаугурисан нови у јануару, или док сам не одлучи да се повуче са те функције у неком тренутку.
Он је, међутим, на друштвеним мрежама навео да намерава да заврши мандат.
Поставља се питање ко ће бити кандидат демократа да замени Бајдена. Иако то што је сам Бајден подржао потпредседницу Камалу Харис њој даје велики подстицај и ветар у леђа, то још не значи да је њен избор сигуран, наводи Политико.
Кандидат за председника технички може постати свако ко добије најмање 300, али не више од 600 потписа делегата, а делегати могу да подрже само једног кандидата.
Пошто делегата има 4.700, то значи да би број кандидата могао да буде 15, али реално њих ће бити много мање, наводи Политико.
Делегати на конвенцијама традиционално гласају за кандидата који је добио примарне изборе или кокусе у њиховим државама.
Бајден је добио подршку најмање 3.896 делегата, а иако садашња правила странке му не дозвољавају да их преусмери другом кандидату, његова подршка Харисовој несумњиво ће имати утицаја.
Како показују анкета АП-а и Центра за истраживање јавног мњења НОРЦ, око 85 одсто демократа сматра да би Харис била добра на месту председника, а тако мисли и 30 одсто опште популације.
Њен избор био би оправдан и у финансијском смислу, јер правила налажу да Харис може да потроши новац из кампање намењене Бајдену, а средства износе око 91 милион долара, према последњем извештају из јуна, наводи Глас Америке.
Да не би поступила по аутоматизму и изабрала Харисову, Демократска странка би могла да одржи отворену конвенцију и одабере неког од више кандидата.
Ту су гувернер Калифорније Гевин Њусом, гувернер Пенсилваније Џош Шапиро и гувернерка Мичигена Гречен Витмер.
Демократе морају да одлуче и ко би био кандидат за потпредседника, а то би опет могло да изазове поделе у странци.
Последњи председник који је одустао од кандидатуре за реизбор био је Линдон Џонсон, чије је ширење Вијетнамског рата 1960-их поделило Демократску странку, али је он ту одлуку саопштио у марту 1968. — осам месеци пре избора.
My fellow Демоцратс, И хаве децидед нот то accept the номинатион анд то фоцус all my енергиес он my дутиес ас Пресидент фор the ремаиндер оф my терм. My very фирст децисион ас the party номинее ин 2020 was то пицк Камала Harris ас my Вице Пресидент. Анд ит’с беен the бест… pic.twitter.com/x8DnvuImJV
— Јое Биден (@JoeBiden) July 21, 2024
Он бехалф оф the Америцан пеопле, И thank Јое Биден фор хис extraordinary леадерсхип ас Пресидент оф the Унитед Статес анд фор хис децадес оф сервице то оур country.
И ам хоноред то хаве the Пресидент’с ендорсемент анд my интентион ис то еарн анд win this номинатион.— Камала Harris (@KamalaHarris) July 21, 2024