(ФОТО, ВИДЕО) Ово није случајно ВИЂАЋЕМО ЈОШ РАЗОРНИЈЕ ОЛУЈЕ Климатолог упозорава: Ово је НОВО СТАЊЕ на које треба да се НАВИКНЕМО, у будућности ће се вероватно ПОГОРШАТИ
Климатолог Владимир Ђурђевић говорио је о невремену у Београду.
Невремена попут оног које је синоћ погодило Београд са годинама ће да постану све страшнија, казао климатолог Владимир Ђурђевић.
Према речима стручњака, само је питање колико ће невремена бити страшнија и то зависи количине емитовања гасова са ефектом стаклене баште на глобалном нивоу.
Ако будемо испунили Париски споразум онда ће појаве и промене којима сведочима последњих година да се зауставе, условно говорећи, средином овог века. После тога нећемо више очекивати ескалацију проблема а ако се то не деси, него наставимо да емитујемо гасове и после средине овог века, онда ће у другој половини овог века проблем још драматичније да ескалира, започео је разговор наш саговорник.
Снажне олује су последица глобалног загревања
Климатолог Владимир Ђурђевић је истакао да је олуја која је синоћ погодила Београду последица глобалног загревања које доводи до тога да су падавине екстремније и да се стварају јача олујна невремена.
Основни разлог је зато што је атмосфера у просеку топлија за један степан, што значи да у ваздуху потенцијално можете да имате један проценат више водене паре. Водена пара је главни извор енергије за све ове разорне појаве и олујна невремена. Кад олујни систем има на располагању више водене паре онда он може да развије јаче ветрове у својој околини, може да продукује већу количину падавина за краће време, може да продукује веће количине града и више грмљавине и тако даље, казао је.
Он напомиње да у топлијој атмосфери, као што је данас, могу да се очекују разорније олује које ће се чешће појављивати.
Ово што нам се дешава није случајно већ је последица тога што се клима променила. Ово је ново стање на које треба да се навикнемо и које ће у будућности вероватно да се погорша. Нећемо остати на овоме него ћемо вероватно виђати још разорније олује од ових које се дешавају задњих неколико година", навео је климатолог Владимир Ђурђевић.
Према његовим речима, само запослени из Републичког хидрометеоролошког завода могу да кажу да ли је јуче Србију погодила суперћелијска олуја.
Они имају праћање радаром на основу ког може да се утврди да ли је била суперћелијска олуја или није. Да би човек могао да зна да ли је суперћелијска олуја треба да постоји осматрање ветра у њој који се уочава уз помоћ радара. То је једно врло специфично осматрање како изгледа циркулација у том систему и пошто то не може да се види на сервисима који су доступни онда је обичним људима или онима који прате олује тешко да то процене. Једини који може поуздано да каже јесте Републички хидрометеоролошки завод који могу да виде слике како изгледа поље струјања у самој олуји, објаснио је саговорник за Мондо.
Истакао је да није битно да ли је олуја била суперћелијска, јер је свакако била јака и имала је карактеристике најснажнијих олуја. Климатолог је објаснио за наш портал да је пала велика количина падавина која је била праћена јаким грмљавинама. Подсетио је да је у појединим деловима земље падао и град.
Можда је била такозвана вишећелијска олуја, постоје и такве олује. Постоје и други типови олуја који су пођеднако опасни као и суперћелијска олуја. Последице су јасне. Радило се о врло снажном невремену, сложеном, колективном систему који је прелазио преко наше земље, хладном фронту и такве ситуације исто могу да проузрокују јаке ветрове, велику количину падавина, град и тако даље, испричао је.
Дневник/Мондо