(ФОТО) ЈОШ ЈЕДНА НОВОСАДСКА ЗЕЛЕНА ОАЗА РАСТЕ У ПУНОМ ЈЕКУ Стари простор постаје нови парк... Ево у чему ће посетиоци моћи да уживају
У два нова градска парка у Новом Саду, код Спенса и Универзитета, предвиђено је бушење бунара за потребе нових заливних система, а Градска управа за заштиту животне средине расписала два тендера за израду пројектно-техничке документације и изградњу тих објеката процењене вредности 14,4 милиона динара (14.437.500), без ПДВ-а. Понуде на оба тендера подносе се још данас.
Пројектовање и градња бунара у парку код Спенса, чије је уређивање почело у новембру prеthodnе године коштаће око 6,4 милиона динара, без пореза. Иако на том простору постоји бушени бунар, он нема довољан капацитет, тако да је за потребе одржавања парковске површине неопходно изградити нови, дубине 20 метара. За заливања зелених површина на простору будућег парка, пројектом спољног уређења, који је израдило Друштво за пројектовање, инжењеринг и консалтинг „Ђорђе Бајило архитекти“, предвиђено је водоснабдевање заливног система експлоатацијом подземних вода на једном водозахватном објекту - бунару“, навели су из Градске управе у документацији објављеној на Порталу јавних набавки.
Изградња новог парка код Спенса, на месту некадашњег „Дино парка”, у пуном је јеку, а како се екипа „Дневника” уверила, подигнута је метална конструкција за зелени зид, од бетона је изливен део за седење у склопу амфитетра и у току је потављање појединих инсталација. Реч је о 428,9 милиона динара вредној инвестицији, од чега је Покрајина преко Управе за капитална улагања издвојила 370 милиона, а остатак Град. Према најавама, парк би требао бити завршен наредне године.
Парковска површина и код универзитета
Иста фирма ДБА пројектовала је и заливни систем за потребе одржавања универзитетског парка, чија је реконструкција планирана, што подразумева сређивање парковске површине, с дефинисањем стаза, одабиром и позиционирањем урбаног мобилијара и јавне расвете, као и озелењавање, односно хортикултурно уређење. Имајући у виду да се парк код Универзитета налази у, како је објашњено, другој зони санитарне заштите изворишта водоснабдевања Штранд, није могуће бушење бунара на парцели парка, па је тај водозахватни објекат предвиђен уз зграду Пољопривредног факултета према Улици Зорана Ђинђића. Планиран је бунар дубину од 20 метара, који ће омогући проток заливног система од 10 литара у секунди, при радном притиску при од пет бара.
Процењено је да ће израда техничке документације, неопоходне за градњу бунара код универзитетког парка, коштати око осам милиона динара (8.020.833) без пореза.
Након што је простор некадашњег Дино парка годинама био запуштен, крајем prеthodnе године почело је уређивање нове парковске површине. Она је замишљена као складан систем повезаних целина, на одличној локацији с обзиром на то да се у близини налазе три тржна центра и то Променада, Спенс и Меркатор. Због тога је планирано чак осам улаза, четири с Булевара цара Лазара, два из правца паркинга код Спенса и два од ТЦ „Променада”. Главна, уједно и најшира пешачка стаза пружаће се као кичма кроз парк и повезивати улазе од Променаде до Спенсовог паркинга, с тим да ће се дуж те стазе смењивати различите амбијенталне целине.
У новом парку ће бити и платои са чесмама и фонтаном, амфитеатар површине 150 квадрата, клупе и лежаљке са пуњачима за мобилне уређаје, али и вештачка стена, као и зелени зид дужине 173 и висине 3,45 метра. У северном делу простора, укупне површине 10.154 квадратна метра, планирано је уређење зелених површина које обухватају 72,5 одсто земљишта са средњим и високим зеленилом, пешачким стазама које ће бити израђене од природних материјала, по угледу на европске паркове, платоима за окупљање, мобилијаром, расветом и сигнализацијом.
Већина стабала која се на том простору налазила биће сачувана, а осим пејзажног уређења, планирано је и озелењавање пешачких стаза. Биће засађено 57 садница као и различитог листопадног и четинарског жбуња, украсне траве и живе ограде, док ће се травњак простирати на површини од преко 9.800 квадратних метара. У том делу биће смештено и дечје игралиште и амфитеатар са биоскопским платном, капацитета од 250 места и укупне површине од око 140 квадратних метара, намењено за одржавање различитих културно-уметничких догађаја.
Како је градоначелник Новог Сада Милан Ђурић раније најавио, једна од чесама у парку ће понети назив „Оплимпијска чесма”.
- Управо су у Спенсовим дворанама тренирали и стасавали наши најуспешнији спортисти и олимпијци, али и будуће златне генерације, те није искључено и да цео парк понесе тај назив – објаснио је Ђурић и додао да ће један од зајединичких пројеката бити и уређење Универзитетког парка.
Када је реч о мобилијару, предвиђене су различите клупе и лежаљке, између осталог и „паметне“ с пуњачима за мобилне уређаје, тротинете и бицикле, које ће имати надстрешницу, те канте за отпатке.
Ј. Вукашиновић, С. Ковач