ВУЧЕВИЋ ДАНАС У АТИНИ, САСТАЈЕ СЕ И СА ЛАЈЧАКОМ: Премијер Србије на конференцији поводом Преспанског споразума
АТИНА: У Атини данас почиње дводневна међународна конференција која се организује поводом шестогодишњице од потписивања Преспанског споразума, а на којој ће учествовати и премијер Србије Милош Вучевић.
Вучевић ће учествовати на панелу "Перспектива приступања Западног Балкана и његов значај за будућност Европе: Да ли смо у периоду стагнације или стварања новог замаха?", а поред председника Владе Србије на истом скупу ће се, између осталих, обратити и специјални представник Европске уније за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак, као и албански премијер Еди Рама.
Вучевић ће, како се очекује, prеthodno имати састанак са Лајчаком.
Шефови држава, европски комесари, академици из Европе, бивши шефови држава и стручњаци ће на Међународној конференцији за мир и одрживи развој, коју организују Институт Алексис Ципрас и Фондација Зоран Заев, разговарати о будућности Европе након европских избора, процесу интеграције Западног Балкана, геополитичким дешавањима у источном Медитерану, мирном решавању спорова и суочавању са климатском кризом.
На конференцији ће бити одржано више панел дискусија, укључујући панел на којем ће Заев и Ципрас одговарати на питања у вези са Преспанским споразумом.
Како је најављено, генерални секретар УН Антонио Гутереш обратиће се учесницима путем видео поруке уочи уручења Преспанске награде специјалном изасланику УН у преговорима Метјуу Нимицу за допринос Преспанском споразуму.
Преспански споразум је потписан 17. јуна 2018. године, чиме је окончан 27-годишњи спор о имену Македоније која је, у складу са договором Скопља и Атине, добила ново име - Северна Македонија.
Ципрас и Заев су пре неколико дана у заједничкој колумни оценили да је Преспански споразум доказао да, и када је тежина историје велика, где има воље, има и начина, али су истовремено приметили да у протеклих шест година није забележен ниједан догађај коме су се надали и у том контексту споменули блокирање процеса приступања Северне Македоније ЕУ, прво од стране Француске, а последњих година од Бугарске.