ЈОШ ДВА ДАНА ДО ИСТЕКА РОКА ЗА РЕГИСТРАЦИЈУ ТРОТИНЕТА У СРБИЈИ До сада издто 3.450 налепница, ево колико је регистровано у Београду, а колико у Новом Саду
Од 15. јуна, у саобраћају на путу моћи ће да учествују само лака електрична возила - тротинети на којима је постављена налепница у складу са одредбама Правилника о начину издавања, вођења евиденција, изгледу и начину постављања налепнице за лака електрична возила, а до сада је издато 3.450 налепница.
Вељко Ћурчић из Агенције за безбедност саобраћаја Србије рекао је за Танјуг да грађани које желе да региструју тротинет могу то да учине још два дана, јер од 15. јуна се стичу услови за санкционисање и контролу од стране Управе саобраћане полиције.
„Тротинет морају физички довести на неко од преко 150 овлашћених места. Такође, носе са собом и техничку документацију из које се узимају параметри, фотокопију личне карте или очитани личну, попуњену и потписану изјави и доказ о уплати, а све набројано се предаје уз захтев који се узима на лицу места“, рекао је Ћурчић.
Од 3.450 издатих налепница, око 1.325 је издато у Београду, у Новом Саду око 1.000, Нишу и Крагујевцу нешто више од 300, а доста мање на другим местима.
„Налепница коју залепе оперативни радници на испитном месту је трајна и не захтева годишње обнављање као што је то случај код путничких аутомобила и то је најчешће питање које смо имали од грађана“, рекао је Ћурчић.
Како је рекао тротинети по правилу треба да се возе бициклистичком стазом, пешачко-бициклистичком стазом, бициклистичком траком, а уколико не постоји, могу се кретати на путу где је брзина 30, односно 50 километара на час.
„Морају носити на глави закопчану заштитну кацигу које је хомологована као и светлоодбојни прслук и забрањено је да носи слушалице на оба увета. При преласку коловоза возач мора да сиђе са тротинета и гура тротинет поред себе осим на прелазу бициклистичке стазе“, рекао је Ћурчић.